نکات ایمنی در سفر با قطار؛ چطور سفری امن و بی دغدغه داشته باشیم؟

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، سفر با قطار تجربه ای لذت بخش است. بسیاری از افراد، قطار را به سایر وسایل حمل ونقل عمومی و حتی ماشین شخصی ترجیح می دهند. قطار وسیله امن و راحتی برای سفر است. اما با وجود امن بودن، ممکن است در ایستگاه، در خود قطار و در مراحل مختلف سفر، با مشکلاتی روبرو شوید. با رعایت نکات ایمنی در سفر با قطار می توانید سفری بدون دردسر داشته باشید.

نکات ایمنی در سفر با قطار؛ چطور سفری امن و بی دغدغه داشته باشیم؟

نکات ایمنی در سفر با قطار؛ قبل از شروع سفر

ایمنی در سفر، فرقی نمی کند که با چه وسیله ای باشد، از قبل از سفر شروع می شود. برای اینکه سفر راحت و بدون دردسری داشته باشید، این نکات را قبل از سفر در نظر بگیرید.

بار خودتان را سبک تر ببندید تا حمل ونقل آن آسان باشد و بتوانید آن را در همان کوپه یا در نزدیکی خود نگه دارید. بار سنگین، سفرتان را سخت تر می کند و اینکه مراقب اطراف بودن و عکس العمل سریع نشان دادن در شرایط حساس، سخت تر یا غیرممکن می شود.

نکات ایمنی در سفر با قطار از همان ابتدایی که قصد سفر دارید و با برنامه ریزی برای سفر شروع می شود. مسیر و برنامه سفر خود را از قبل مشخص کنید. سعی کنید زمان ورود شما به مقصد، نیمه شب یا زمانی که خلوت است نباشد. اگر باید در میانه مسیر قطار را عوض کنید، به خصوص اگر مدت توقف شما زیاد است، سعی کنید این زمان در ساعت های خلوت و نیمه شب نباشد.

مسیر سفر، ساعت حرکت و ساعت رسیدنتان به مقصد، شماره بلیت و قطار و… را حتما به دوستان و عزیزان خود اطلاع دهید.

در مورد ایستگاه قطار مبدا و مقصد تحقیق کنید. در ایستگاه های شلوغ، خطراتی مثل جیب بری و دزدی وجود دارد. اگر آن ایستگاه شلوغ است یا به خاطر جرایم این چنینی معروفیت دارد، بیشتر باید مراقب اطراف خود باشید.

از چمدان ها و کیف هایی استفاده کنید که قفل دارند. برای پول و مدارک مهمی که همراهتان می برید، کیف دستی، کیف یک طرفه یا کیف کمری محکم و مناسب همراه ببرید.

کیف مناسب و سایر وسایل سفر، از آن دسته وسایلی هستند که بهتر است یک بار برای آن ها هزینه کنید. هنگام خرید تجهیزات کمپینگ و سفر، اجناس مرغوب بخرید تا خیالتان برای بارها سفر کردن و گشت وگذار در طبیعت، راحت باشد.

نکات ایمنی در راه آهن

در ایستگاه قطار و راه آهن نیز ممکن است خطراتی شما را تهدید کند. خصوصا اگر فرزند کوچک دارید باید بیشتر مراقب باشید. در ایستگاه قطار به این نکات ایمنی سفر با قطار توجه کنید.

در ایستگاه های بسیار شلوغ، احتمال دزدی و جیب بری زیاد است. حتما مراقب محیط اطراف خود باشید. وسایلتان را همیشه در نزدیکی خود بگذارید و از آن فاصله نگیرید. کیفی که وسایل مهم و پول در آن گذاشته اید دست بچه ها ندهید. مدارک مرتبط با سفر مثلا بلیت قطار را دم دست بگذارید تا برای پیدا کردن آن مجبور نباشید دائم در کیف خود را باز کنید.

اگر قرار است چند ساعت در ایستگاه بمانید، جای مناسبی برای نشستن پیدا کنید. اگر گوشی و لپتاپ خود را با پریزهای ایستگاه شارژ می کنید، از آن فاصله نگیرید.

همیشه وسایل ارزشمند و چمدان های خود را نزدیک خودتان بگذارید و رها نکنید.

اگر متوجه اتفاق یا فرد مشکوکی در ایستگاه شدید حتما مسئولان ایستگاه را در جریان بگذارید.

تا زمانی که اعلام نشده از گیت عبور نکنید و حواستان به پیام هایی که اعلام می شود باشد.

برای خروج از گیت و وارد شدن به محوطه سکو، عجله نکنید.

موقع استفاده از پله های برقی، اگر تعادل کافی ندارید حتما کناره های پله را بگیرید یا از کسی کمک بگیرید.

نکات ایمنی روی سکو

وقتی از گیت رد می شوید و وارد سکوی ایستگاه می شوید باید بیشتر از همیشه مراقب بچه ها خود باشید. به این نکته ها توجه کنید.

در سکوی ایستگاه به پیام هایی که اعلام می شود توجه کنید. هر تغییر دقیقه نودی که پیش بیاید در این مرحله اعلام می شود.

از لبه سکو تا جایی که ممکن است فاصله بگیرید. مراقب بچه ها باشید تا به لبه سکو نزدیک نشوند. فرقی نمی کند که قطار در ایستگاه باشد یا نه، در هر صورت باید در فاصله امنی از لبه سکو بایستید.

نکات ایمنی سوار شدن

سعی کنید همیشه زودتر از ساعت دقیق حرکت، در سکو حاضر باشید تا با خیال راحت بتوانید جای خود را پیدا کنید و وسایلتان را در جای مناسب و امن بگذارید.

گاهی اوقات فاصله بین لبه سکو و محل سوار شدن قطار، زیاد است. مراقب این فاصله باشید تا سقوط نکنید. به بچه ها برای سوار شدن کمک کنید.

یک بار دیگر مقصد قطار را بررسی کنیدتا اشتباه سوار نشوید. با خواندن علائم و تابلوها می توانید مطمئن شوید. یا اینکه از مسئولان و مهمانداران قطار سوال کنید.

ایمنی درحمل بار، چمدان و اسناد سفر

اگر قطار کوپه ای سوار شده باشید می توانید وسایل خود را داخل کوپه ببرید و این امن ترین جا برای نگهداری چمدان ها است. اما اگر قطار اتوبوسی سوار می شوید، باید وسایل خود را در جایی که برای بار در نظر گرفته شده قرار دهید. سعی کنید بارهای خود را جایی بگذارید که مشرف به آن بنشینید.

همیشه وسایل گران قیمت مثلا زیورآلات، پول نقد، اسناد و مدارک و… را در کیف دستی و کنار خود داشته باشید و آن را در چمدان نگذارید.

اسناد و مدارکی که دائما به آن ها نیاز دارید و می خواهید مرتب از کیفتان بیرون بیاورید، در قسمتی از کیف بگذارید که زیپ جداگانه دارد و به راحتی به آن دسترسی دارید.

موقع خواب حتما در کوپه قطار را ببندید.

به غریبه ها اطمینان نکنید و تا زمانی که از بلیت و جای درست سایر افراد حاضر در کوپه مطمئن نشده اید، اجازه ورود به آن ها ندهید.

اگر مورد مشکوکی در قطار می بینید، حتما به مهمانداران اطلاع دهید.

برای استفاده از سرویس بهداشتی، حتما همراه فرزند خود بروید و او را تنها بیرون نفرستید.

در کوپه ها تنها نمانید. مسافران تنها خصوصا در کوپه که داخل آن برای مسافران دیگر قابل مشاهده نیست، بیشتر هدف دزدها و مزاحمان قرار می گیرند.

امنیت غذا و آب و بهداشت سفر

یکی از مهم ترین نکات سفر با قطار توجه به بهداشت سفر و سلامت مواد غذایی است. مطمئنا دوست ندارید که در سفر بیمار شوید و نتوانید از تعطیلات خود لذت ببرید. در سفر به این نکته های بهداشتی توجه کنید.

آب لوله کشی در قطار برای خوردن مناسب نیست. آب آشامیدنی با قمقمه یا بطری های آب معدنی همراهتان ببرید یا از داخل قطار تهیه کنید.

از کسی غذا نگیرید و هرگز خوراکی ای که غریبه ها به شما تعارف می کنند نخورید. خوراکی ها را فقط از دست مهمانداران بپذیرید.

بعد از استفاده از سرویس بهداشتی، حتی اگر دست های خود را شسته اید، حتما از الکل برای ضدعفونی کردن دست های خود استفاده کنید.

جمع بندی

رعایت نکات ایمنی در سفر با قطار تضمین می کند که سفری لذت بخش و بدون دردسر داشته باشید. با وجود اینکه سفر با قطار یکی از امن ترین روش های سفر است ولی باز هم نباید بی احتیاطی کنید. با رعایت این نکته ها می توانید از تعطیلات خود بیشترین بهره را ببرید و با کوله باری از خاطرات خوب به خانه برگردید.

منابع: Transportnsw, Tripsavvy, Traveline

منبع: دیجیکالا مگ

به "نکات ایمنی در سفر با قطار؛ چطور سفری امن و بی دغدغه داشته باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات ایمنی در سفر با قطار؛ چطور سفری امن و بی دغدغه داشته باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید