واشنگتن رسما ابلاغ کرد؛ اخراج آنکارا از برنامه اف-35

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، خبرگزاری رسمی آناتولی به نقل از یک مقام مسئول در پنتاگون نوشت که واشنگتن رسما به آنکارا ابلاغ کرد که آن را از برنامه فراوری جنگنده نسل پنجمی اف-35 اخراج نموده است.

واشنگتن رسما ابلاغ کرد؛ اخراج آنکارا از برنامه اف-35

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ توسعه دهنده ها، خبرگزاری آناتولی به نقل از یک مقام مسئول در پنتاگون خاطرنشان کرد که واشنگتن رسما به آنکارا ابلاغ نموده است که آن را از برنامه چند ملیتی فراوری جنگنده پیشرفته اف-35، کنار گذاشته است.

این خبر در حالی منتشر شده است که سال 2019 اعلام شده بود، آمریکا ترکیه را از این برنامه به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 از روسیه کنار گذاشته است و تحویل این جنگنده ها به آنکارا و آموزش خلبانان آن را به تعلیق درآورد.

این مقام مسئول در پنتاگون بدون اشاره به نحوه ابلاغ این پیغام رسمی به آنکارا از سوی پنتاگون تنها خاطرنشان کرد که این امر به آنکارا رسما ابلاغ و تاکید شده است که توافق مشترک امضا شده در سال 2007 در این خصوص، فسخ شده است و یادداشت تفاهم جدیدی امضا شده که ترکیه را شامل نمی گردد.

پایگاه خبری العربی الجدید با انتشار ترجمه عربی خبر به نقل از این مقام پنتاگون نوشت: ایالات متحده، هشت شریک دیگر در این برنامه را در جریان این موضوع قرار داده و تاکید نموده که برنامه فراوری این جنگنده ها شامل حال کشور جدیدی نخواهد شد و کشور دیگری جایگزین ترکیه در این برنامه نخواهد شد.

پیشتر بعضی رسانه ها از توافق یونان با آمریکا برای خرید جنگنده های پیشرفته اف-35 و احتمال انتقال تجهیزات ناتو در ترکیه به جزیره کرت در یونان خبر داده بودند.

وبگاه جوئیش پرس مدعی شده بود که دولت آمریکا میخواهد شش فروند از جنگنده های اف-35 که ترکیه پیشتر سفارش داده بود را به یونان بفروشد. آمریکا از ارسال این جنگنده های پیشرفته به ترکیه به دلیل خرید سامانه اس-400 از روسیه صرف نظر کرد. روزنامه یونانیاستیا نیز نوشته بود که مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا و همتای یونانی اش در پشت درهای بسته در زمینه خرید 20 فروند اف-35 به توافق رسیدند به نوشته این روزنامه، قراراست 6 فروند نخست از این 20 فروند به زودی به یونان ارسال گردد.

ترکیه در کنار، ایالات متحده، انگلیس، کانادا، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، هلند، نروژ در این برنامه شرکت داشت و بر اساس این قرارداد، هر کدام از این نه کشوری که در ساخت این جنگنده مشارکت دارند، قطعاتی را می سازند که در نهایت در سه نقطه دنیا این قطعات کنترل شده و سر هم می شوند و به جز ایالات متحده، دو خط فراوری دیگر در ایتالیا و ژاپن هستند.

ترکیه خواهان خرید 100 فروند جنگنده پیشرفته اف-35 شده بود. نخستین جنگنده ها در سال 2018 به ترکیه تحویل شد و خلبانان ترکیه تحت آموزش قرار گرفتند و سپس، پنج فروند دیگر از این جنگنده به ترکیه تحویل شد اما تصمیم آنکارا مبنی بر خرید سامانه پدافندی اس 400 از روسیه، موجب شد که طرف آمریکایی از تحویل این جنگنده ها به آنکارا خودداری کند و خلبانان ترکیه را از برنامه آموزش برای پرواز این نوع جنگنده خارج کرد.

این در حالی است که ترکیه بیش از یک میلیارد و 250 میلیون دلار برای این جنگنده های نسل پنجمی پرداخت نموده است و به همین دلیل به یک شرکت حقوقی بین المللی وکالت داده تا علیه طرف آمریکایی شکایت کند. در عین حال پیشنهاد تشکیل یک کمیته فنی برای آنالیز مسائل و خطرات مربوط به خرید سامانه اس 400 از روسیه برای این جنگنده ها با طرف آمریکایی را ارائه نموده است.

آمریکا مدعی است که سامانه اس-400 خطری علیه جنگنده نسل پنجم اف-35 است. مقامات آمریکایی بر این باورند که این سامانه احتمالا آسیب پذیری این جنگنده ها را شناسایی نموده و این اطلاعات به مسکو انتقال داده می شوند. این در حالی است که ترکیه و روسیه این سناریو را رد نموده اند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "واشنگتن رسما ابلاغ کرد؛ اخراج آنکارا از برنامه اف-35" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن رسما ابلاغ کرد؛ اخراج آنکارا از برنامه اف-35"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید