ادرار انسان به رشد گیاهان در ماه و مریخ یاری می نماید

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها به نقل از نیواطلس، ارسال کود به شهرک ها روی مریخ کار مسئله ای است. البته اگر ساکنان مریخ بتوانند محصولات کشاورزی را با یاری آنچه در دسترس شان است فراوری نمایند، این مشکل رفع خواهد شد.

ادرار انسان به رشد گیاهان در ماه و مریخ یاری می نماید

در سال 2016 نخستین بار محققان دانشگاه واگنینگن در هلند اعلام کردند سعی دارند در فرایندهایی شبیه سازی شده در خاک ماه و مریخ گیاه پرورش دهند. در آن موقع معین شد گیاهان در هیچ بستری به جز خاک رشد نمی نمایند و بهترین کود نیز چمن تازه چیده شده بود.

اما متاسفانه در مریخ هیچ گیاهی وجود ندارد و پرورش چمن در گلخانه های مریخی نیازمند آب و فضای زیادی است. با توجه به این امر دانشمندان تحقیقات بیشتری انجام دادند و به دنبال بلور فسفات آمونیوم منیزیم (Struvite)بودند. آنها این ماده معدنی را از ادرار انسانی در واحدهای تصفیه فاضلاب به دست آوردند.

محققان در آزمایش های گلخانه ای تعدادی دانه لوبیا را در 60 گلدان کاشتند. گلدان ها حاوی خاک شبیه سازی شده ماه، میخ یا خاک معمولی زمینی بودند. به نیمی از گلدان ها 15 گرم فسفات آمونیوم منیزیم افزوده شد و در بقیه گلدان ها هیچ کودی اضافه نشد. تمام گلدان ها روزانه آبیاری شدند و دمای گلخانه نیز روزها 20 و شب ها 18 درجه سانتیگراد حفظ شد.

همزمان با رشد دانه های لوبیا محققان متوجه شدند گیاهانی که کود فسفات آمونیوم منیزیم دریافت نموده اند، رشد بیشتری داشته اند. این فرایند به خصوص در گیاهانی قابل رصد بود که در خاک شبیه سازی شده ماه و خاک معمولی زمین کاشته شده بودند.

گیاهان کاشته شده در خاک شبیه سازی شده مریخ بلافاصله محصول قابل برداشت فراوری نکردند، بلکه یک یا دو هفته بعد محصول آنها رشد کافی داشت.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ادرار انسان به رشد گیاهان در ماه و مریخ یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادرار انسان به رشد گیاهان در ماه و مریخ یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید