با وجود چالش ها توسعه چابهار ادامه می یابد، به دنبال کانال های بانکی لازم هستیم

قائم مقام وزیر خارجه هند معتقد است: با وجود تمام چالش هایی که پیش روی هندوستان در باقی ماندن در برنامه توسعه چابهار وجود دارد، این کشور به تعهدات خود پایبند بوده و از این بندر مهم ایرانی بیرون نخواهد رفت.

با وجود چالش ها توسعه چابهار ادامه می یابد، به دنبال کانال های بانکی لازم هستیم

تیرو مورتی در گفت وگو با خبرنگاران، تاکید نمود: هندوستان از سال ها پیش اعلام نموده که توجه ویژه ای به چابهار دارد، زیرا ما معتقدیم این بندر در کنار نقشی که در توسعه فعالیت های اقتصادی ایران، هندوستان و افغانستان دارد می تواند به عنوان پلی مهم در توسعه فعالیت های اقتصادی منطقه نیز مطرح شده و در نظر گرفته گردد.

وی با بیان این که چابهار برای توسعه افغانستان اهمیت بسیار زیادی دارد، تاکید نمود: با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی این بندر ایرانی قطعا توسعه فعالیت های آن می تواند به معنی رشد همکاری ها میان این سه کشور و حتی دیگر کشورهای منطقه باشد. اولویت ما این است که زیرساخت های توسعه در این بندر طوری گسترش یابد که رسیدن به بسیاری از این هدف ها را بتوان در یک برنامه ریزی معین به مرحله اجرا رساند.

قائم مقام وزیر خارجه هند با اشاره به امضای تفاهم نامه ابتدایی همکاری برای تاسیس دالان مشترک اقتصادی چابهار، اعلام کرد: در ماه مه سال 2016 سران سه دولت در مذاکرات خود تفاهم نامه ابتدایی برای توسعه همکاری ها در چابهار را امضاء کردند و پس از آن بنا شد در نشست ها و برنامه های کارشناسی ابعاد معین اجرایی این طرح مهم در دستور کار قرار گیرد. در برنامه ریزی انجام شده بنا بود به ظرف مدت سه ماه جلسه ای در تهران در دستور کار قرار گیرد که خوشبختانه این جلسه برگزار و ابعاد مختلف رسیدن به این همکاری های مهم آنالیز شد.

مورتی با اشاره به پیگیری مذاکرات برای توسعه چابهار در سطوح مختلف شرح داد: همزمان با جلسه هایی که سران و مقامات دولتی برگزار می نمایند، گروه های کارشناسی سه کشور نیز در کنار یکدیگر ابعاد مختلف طرح پیش رو را رصد نموده و کوشش می نمایند به راهکار های کافی دست یابند. چند هفته پیش یک گروه کارشناسی بانکی ایران در هند حضور پیدا کرد و در رابطه با بخش های مختلف قراردادهای فعلی مذاکراتی را انجام داد.

وی تاکید نمود: هند همان طور که پیش از این اعلام نموده به توسعه چابهار به طور کامل متعهد است و با وجود تمام چالش های موجود کوشش می نماید اهداف در نظر گرفته شده در تفاهم نامه های فی مابین را در دستور کار خود قرار دهد. احتمال به وجود آمدن مسائل یا چالش ها در این زمینه بسیار زیاد است، اما همان طور که پیش از این نیز اجرا شده از این پس نیز کوشش می گردد با به دست آوردن راهکار های لازم شرایط برای عبور از مسائل فراهم گردد. ما در کوششیم برای حفظ روند توسعه چابهار کانال های بانکی و بیمه ای لازم را باز کنیم و هند قصد ندارد این بندر در حال حاضر ترک کند.

قائم مقام وزیر خارجه هند با بیان این که برای هندوستان رابطه اقتصادی با ایران اهمیت بالایی دارد، اضافه نمود: یکی از اصلی ترین حوزه های همکاری میان دو کشور بندر چابهار به شمار می رود و دولت هند کوشش می نماید همان طور که در تمام ماه های گذشته تعهد خود را به توسعه چابهار نشان داده زین پس نیز با توجه به منافع ملی خود منافع اقتصادی سه کشور و همچنین افزایش همکاری های اقتصادی در منطقه کار خود را در چابهار دنبال کند.

به گزارش خبرنگاران، پس از اجرایی شدن برجام یک شرکت هندی با سازمان بنادر و دریانوردی توافقی کرد که نتیجه آن سرمایه گذاری مستقیم و ایجاد خط اعتباری جدید میان هند و ایران بود که در چارچوب آن اپراتوری بندر چابهار نیز به طور موقت به این شرکت هندی واگذار می شد.

بندر چابهار که فاز نخست توسعه خود را چند ماه قبل پشت سر گذاشت در حال حاضر ظرفیت جابه جایی سالانه 8.5 میلیون تن کالا را دارد و با توجه به قرارگرفتن در ورودی منطقه خلیج فارس یکی از بهترین و کوتاه ترین مسیرهای موجود برای ترانزیت کالا به کشورهای آسیای میانه مانند افغانستان به شمار می رود.

با اجرایی شدن موج جدید تحریم های آمریکا این نگرانی به وجود آمد که شاید چابهار نیز از این تحریم ها ضرر کند که با اعلام دولت ایالات متحده این بندر از تحریم های آمریکا مستثنی شده است. دولت ترامپ اولویت توسعه و یاری رسانی به افغانستان را علت اصلی این استثنا شدن چابهار اعلام نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "با وجود چالش ها توسعه چابهار ادامه می یابد، به دنبال کانال های بانکی لازم هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با وجود چالش ها توسعه چابهار ادامه می یابد، به دنبال کانال های بانکی لازم هستیم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید