جاهای دیدنی اصفهان در تعطیلات چند روزه

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، اصفهان جاذبه های دیدنی و تاریخی معروف و جهانی دارد که سالانه گردشگر های خارجی زیادی از آنها بازدید می نمایند. ما در این مطلب سعی میکنیم به بعضی از جاهای دیدنی اصفهان اشاره کنیم.

جاهای دیدنی اصفهان در تعطیلات چند روزه

میدان نقش دنیا

یکی از زیباترین میدانهای دنیا به طول حدود 512 متر و عرض 160 متر است که در اطراف آن اطاق هائی در دو طبقه با یک اندازه و شکل احداث شده است . تعداد چهار اثر تاریخی بی نظیر در اطراف میدان قراردارد . عمارت عالی قاپو ـ مسجد امام ـ مسجد شیخ لطف اله و سر درب بازار قیصریه ، در وسط میدان اصلی ، زمین و دو دروازه سنگی چوگان بوده است . میدان امام امروزی یکی از مراکز خرید صنایع دستی و همچنین محل برگزاری بسیاری از مراسم ملی و مذهبی می باشد . در هر هفته نماز پرشکوه آدینه در این میدان برگزار می گردد .

چهلستون، کاخی با شکوه

باغ چهلستون بالغ بر 67000 متر مربع مساحت دارد؛ تالار آینه، تالار 18 ستون، دو اتاق عظیم شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوانهای طرفین سالن پادشاهی و حوض عظیم مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آئینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقفها از قسمت های دیدنی این باغ به شمار می رود. مطمئنا دیدن این باغ که به یکی از نمادهای اصفهان مشهور است، علاوه بر روشنایی روز، در تاریکی شب و زیر نور ماه هم برای علاقمندان زیباست.

محله رمانتیک جلفا

محله ارمنی های اصفهان که بیش از آنکه به بافت زیبای آن شهرت داشته باشد، با کافی شاپ هایش مورد توجه قرار گرفته است. جلفا پنج کوچه عظیم دارد که امتداد آنها از مشرق به مغرب است. بازاری خوب با چند حمام و دو کاروانسرا و یک میدان و یازده کلیسا دارد. داشتن یک شب رمانتیک و خاص برای زوج های مسافر و بازدید از کوچه پس کوچه هایی که هنوز جزو انتخابهای شهرگردی خود اصفهانی ها هم هست بی نظیر خواهد بود. حالا موقع توصیه به دوست داران فست فود و کافی شاپ است. در خیابانهای اطراف جلفا می توانید یک انتخاب خود برای یک شام و شب متفاوت داشته باشید.

کاخ هشت بهشت

نام هشت بهشت عمدتاً در اصطلاح زمان خود ، به معنای هشتی یا ورودی بهشت بوده است . عمارت هشت بهشت در دو طبقه و بر روی یک کرسی با ازاره سنگی ساخته شده و ترکیب احجام و فضاهای معماری به گونه ای ماهرانه و متناسب انجام گرفته است . در وسط ساختمان ، فضای اصلی و مرکزی واقع شده است که در پلان به صورت هشت ضلعی است . ارتباط دو طبقه به وسیله دو دستگاه راه پله انجام می گیرد کلیه سطوح ایوانهای هشتی مرکزی ، اتاقها و راهروها ، با سبکهای متنوعی تزیئن شده است . از جمله خصوصیات منحصر به فرد این عمارت ، حوض مروارید و آبشار ایوان جنوبی است که آب آن از حوض فوقانی تأمین شده است .

پل خواجو

پل خواجو که از اواخر دوره تیموری شالوده هایی داشت ، به امر شاه عباس دوم ، درسال 1060 هجری قمری به صورت امروزی ساخته شد. تزئینات کاشی کاری و نقاشی غرفه های این پل ، از قسمت های جالب توجه و دیدنی آن است . در وسط این پل ساختمان بیگلربیگی ، بمنظور اقامت موقتی شاه صفوی و خانواده اش ، بنا شده است . نام پل خواجو، تحریف کلمه خواجه است که به مناسبت لقب عظیمان و خواجه های عصر صفوی نام گذاری شده است .

کلیسا و موزه وانک

جاذبه های توریستی اصفهان در قرن یازدهم هجری، تعدادی از ارامنه ساکن در ارمنستان فعلی به اصفهان منتقل گشته و در دهکده ای در جنوب غرب اصفهان سکونت داده شدند. نام آن دهکده را جلفا گذاشتند. پادشاهان صفوی براساس فرامینی که صادر کردند، آزادی های مذهبی برای آنها را تضمین نمودند و این اقلیت ارامنه را مورد حمایت قراردادند. در بین ساکنان جلفا، تجار و افرادی که دانش فنی آن دوران را دارا بودند، وجود داشتند. با یاری و مساعدت تجار ارمنی چند کلیسا از جمله کلیسای وانک احداث گشت. اکنون جلفا بخشی از شهر اصفهان محسوب می گردد. کلیسای وانک یکی از زیباترین کلیساهای ایران و از جاذبه های توریستی اصفهان است که دارای آمیخته ای از معماری ایرانی و اروپائی می باشد. داخل کلیسا تزئینات هنری از جمله گچبری، نقاشی و طلاکاری وجود دارد. در کنار کلیسا، موزه با ارزشی وجود دارد که در آن تابلوهای نفیس نقاشی، کتب خطی و سایر اشیا نفیس هنری دیده می گردد .این مکان یکی از جاذبه های توریستی اصفهان است که توریستان خارجی زیادی از آنجا دیدن می نمایند.

چادگان

جاذبه های توریستی اصفهان که می گردد نام برد. یکی از دیدنی های اطراف اصفهان که جزو قشنگ ترین جاهای آن محسوب می گردد، چادگان است. این منطقه، دهکده ای توریستی است که در کنار سد چادگان و دریاچه پشت سد زاینده رود واقع شده و از آنجا که منطقه ای خوش آب و هوا، پر از باغ و دشت های سرسبز است هواداران زیادی هم دارد. وجود مجموعه تفریحی چادگان نیز که دارای سکوهای نشیمن خانوادگی، باشگاه سوارکاری، اسکله قایقرانی،زمین های ورزشی فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس و پینگ پنگ، تله کابین و پیست های دوچرخه سواری، باند فرود هلکوپتر و پروازهای نمایشی، استخر، رستوران، چایخانه سنتی و مجموعه تجاری، چادگان را به جایی برای تفریح و خوشگذرانی تبدیل کرده است. روستای انالوجه و خانه معظم الملک میرپنج و خود دریاچه سد زاینده رود از دیگر دیدنی های چادگان است که باید دقایقی را کنارش نشست و خستگی ها را به در کرد.

عمارت عالی قاپو

یکی دیگر از دیدنی های اصفهان ، این عمارت که قصر دولتخوانه نام داشت ، نمونه منحصربه فردی از معماری کاخ های عهد صفوی است . این بنا به امر شاه عباس اول ساخته شده است . شاه صفوی ، سفیران و شخصیت های مهمی را در این کاخ به حضور می پذیرفت . مینیاتورهای هنرمندانه رضاعباسی ، نقاش معروف عهد شاه عباس ، نقاشی های گل و بوته ، شاخ و برگ ، اشکال وحوش و طیور و گچ بری های زیبای آن به شکل انواع جام و صراحی در تاق ها و دیوارها تعبیه شده است .

گچ بری های تالار موسیقی با آکوستیک طراحی شده اند تا نغمه ها و صداها به طور طبیعی و دلنشین شنیده شوند. شاه صفوی و مهمانان او، از تالار همین عمارت ، مناظر بازی چوگان ، چراغانی ، آتش بازی ها و نمایش های میدان نقش دنیا را تماشا می کرده اند.

بازار اصفهان

جاذبه های توریستی اصفهان بازار عظیم این شهر نیز است که همواره شلوغ و پر توریست است. همانند دیگر شهرهای ایران اصفهان نیز بازار عظیم سنتی دارد که گفته می گردد در بین بازارهای دنیا اسلام کمتر بازاری است که بتواند با او مقابله نماید.

در این بازار دکان هایی وجود دارد که از 400 سال قبل تا امروز به عرضه تنها یک نوع کالا مبادرت کرده اند. این بازار که در گذشته میزبان کسب و کارهای متنوعی چون صحافی، صندوق سازی، سراجی، لبافی، آهنگری و کفاشی بوده امروزه بیشتر به فروش البسه اختصاص یافته است.امتداد بازار عظیم به مسجد آدینه اصفهان (مسجد جامع) و سپس به بازار عریان منتهی می گردد.

پیک نیک در صفه

هر مسافری که از جنوب اصفهان وارد شهر می گردد ابتدا چشمش به کوه صفه می افتد. کوهی که برای خود ما اصفهانی ها هم از جذابیت ویژه ای برخوردار است و توصیه می کنیم اگر می خواهید یک روز فوق العاده را در فضای بکر اصفهان داشته باشید، دیدن آن را از دست ندهید. صعود به قله و یک صبحانه دبش در حاشیه کوه می تواند روزی متفاوت و خاطره انگیز را برای شما رقم بزند.

منارجنبان دیگر نمی جنبد ولی هنوز هم دیدنی است

در گذشته منارجنبان از شهر جدا و در دهکده ای به نام کارلادان قرار داشت ولی امروزه این بنا جزو اصفهان به شمار می رود و در نزدیکی محلی به نام نصرآباد قرار گرفته است. این ساختمان با کاشی های لاجوردی رنگ به شکل ستاره چهارپر و اشکال دیگری به شکل کثیرالاضلاع فیروزه ای رنگ زینت یافته و نکته جالب در این بنای تاریخی آن است که با حرکت دادن یک مناره، نه تنها مناره دیگر به حرکت در می آید، بلکه تمامی این ساختمان به لرزه درمی آید.

آتشگاه و کبابی به یادماندنی

در امتداد راستا خیابانی که در آن منارجنبان واقع است کوه زیبا و یادگار دوران کهن آتشگاه واقع شده است. آتشگاه اصفهان یا کوه آتشگاه از بناهای تاریخی اصفهان است. این مجموعه دارای پیشینه تاریخیِ کهنی است و در زمانهای گونه گونی از آن بهره برده اند؛ این کوه در غرب اصفهان و 8 کیلومتری مرکز شهر در خیابان آتشگاه قرار گرفته و در نزدیکی رودخانه زاینده رود، بر روی کوهی واقع شده است. از بلندای این تپه، تا کیلومترها از هر چهار سوی اصلی را می توان به خوبی مشاهده کرد.

منبع: گردشبان

به "جاهای دیدنی اصفهان در تعطیلات چند روزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی اصفهان در تعطیلات چند روزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید