خبرنگاران دل قرص روستاییان خراسان شمالی از سقف های مستحکم منازل

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، بجنورد-خبرنگاران- باران که می بارد، نگران فرو ریختن سقف لرزان بالای سرش نیست، دیگر خبری از خانه هایی ساخته شده از سنگ و گل در بیشتر نقاط روستایی خراسان شمالی نیست استانی که 44 درصد از جمعیت 863 هزار نفری آن در روستاها سکونت دارند.

خبرنگاران دل قرص روستاییان خراسان شمالی از سقف های مستحکم منازل

هنوز صدای غرش بهاری آسمان در سال گذشته در گوشش پژواک دارد، غرشی که ارمغانش هراس بود، باران که باید مایه دلگرمی اش برای افزایش محصول بود، برایش اضطراب آور شده بود، دلهره فروریختن خانه، گویا زمین را زیر پایش را خالی می کرد.

آن شب بالاخره آنچه از آن می ترسید، پیش آمد و دیوارهای گلی نمناک شده از باران، در برابر تازیانه هایش تاب نیاورد، دیوار ترک برداشت و خانه را برایشان ناامین کرد.

اما با همت دولت، اکنون ناامیدی ها به امید بدل شده و دل نگرانی ها برای همواره انتها یافته است. نه تنها در این روستای ترکمن نشین شهرستان راز و جرگلان بلکه در سایر روستاهای سیل زده استان، کار بازسازی منازل خسارت دیده، رو به انتها است و به زودی جشن انتها بازسازی این مناطق برگزار می گردد.

رییس ستاد بازسازی مناطق سیل زده رازوجرگلان خراسان شاقتصادی در این باره گفت: با یاری های دولت، تا به امروز بیش از 30 درصد از منازل مسکونی این شهرستان مقاوم سازی شده است.

براتعلی احمدی گفت: بیشتر منازل مسکونی در شهرستان، خشتی و گلی است از این رو در بارندگی ها دچار آسیب می گردد.

وی اضافه نمود: بارندگی های مردادماه سال جاری که سبب آبگرفتگی شده بود، به شماری از واحدهای مسکونی شهر راز، مرکز این شهرستان خسارت وارد نموده که برای بازسازی آنها از منابع ویژه مسکن روستایی، تسهیلات پرداخت می گردد.

رییس ستاد بازسازی مناطق سیل زده شهرستان راز و جرگلان گفت: خشتی و گلی بودن منازل روستاییان در این شهرستان سبب شده تا این بناها را در برابر حادثه های طبیعی، آسیب پذیر باشد اما خوشبختانه مردم این شهرستان با استفاده از تسهیلات و یاری های دولتی، برای مقاوم سازی واحدهای مسکونی، اقدام نموده اند.

افزایش مقاوم سازی منازل روستاییان خراسان شاقتصادی

حمایت های دولت از مقاوم سازی منازل روستاییان، تنها به بازسازی مناطق سیل زده، محدود نبوده است. در این سال ها، دولت توجه ویژه ای برای ایجاد سرپناه مقاوم در روستاها داشته است و با اقدامات اجرا شده، میزن مقاوم سازی این واحدهای مسکونی بیش از 18 درصد رشد داشته است.

معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شاقتصادی در این باره گفت: میزان مقاوم سازی واحدهای مسکونی در روستاهای استان در هشت سال گذشته، 18.3 درصد افزایش یافته است.

علی روحانی گفت: از سال 92 تا کنون، 11 هزار و 256 واحد مسکونی از محل طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی در در نقاط روستایی استان ساخته شده است و با این اقدام، شمار واحدهای مقاوم سازی شده، به نسبت سال 92، 18.3 درصد افزایش یافته است.

از سال 92 تا کنون، 11 هزار و 256 واحد مسکونی از محل طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی در در نقاط روستایی استان ساخته شده و با این اقدام، شمار واحدهای مقاوم سازی شده، به نسبت سال 92، 18.3 درصد افزایش یافته است

وی اضافه نمود: در سال های گذشته، ساکنان در بعضی از نقاط شهری استان هم از تسهیلات طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی استفاده نموده اند که در این نقاط هم در مجموع، هزار و 625 واحد از قالب این طرح، ساخته شده.

وی اظهار داشت: در مجموع 12 هزار و 881 واحد مسکونی در روستاها و شهرهای استان از محل طرح ویژه تسهیلات مسکن روستایی ساخته شده است.

وی گفت: پرداخت تسهیلات برای ساخت مسکن در قالب طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی از سال 85 شروع شده و در سطح کشور سالانه 200 هزار واحد در این مناطق ساخته می گردد که سهم استان، پرداخت وام برای پنج هزار واحد در هر سال بوده است.

وی گفت: از سال 92 تا کنون، در اسفراین هزار و 569 واحد، بجنورد سه هزار و 626 واحد، جاجرم 521 واحد، راز و جررگلان 697 واحد، شیروان هزار و 939 واحد، فاروج هزار و 144 واحد، گرمه 180 واحد و مانه وسملقان هزار و 580 واحد در نقاط روستایی استان با استفاده از تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی ساخته شده است.

معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شاقتصادی گفت: خوشبختانه دولت، توجه خوبی به مقاوم سازی و بهسازی مسکن محرومان و اهالی روستاها دارد و حمایت های خوبی در این زمینه از این اقشار اجرا شده است.

یاری دولت به ساخت واحدهای ناتمام

روحانی اضافه نمود: برای نخستین بار در این دولت، یاری به تکمیل واحدهای ناتمام، مورد حمایت نهاده شد، بعضی از افراد که از وام طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی استفاده نموده اند، بضاعت اقتصادی برای تکمیل واحد مسکونی خود را ندارند، در این زمینه، پرداخت یاری های بلاعوض از محل حساب 100 امام(ره) در دستور کار نهاده شد.

وی با بیان اینکه تا به امروز، بیش از 120 میلیارد ریال یاری بلاعوض برای تکمیل بیش از 2 هزار واحد مسکونی روستایی استان پرداخت شده است اظهار داشت: برای تکمیل هر واحد مسکونی، 20 میلیون تا 80 میلیون ریال یاری بلاعوض به متقاضیان پرداخت می گردد.

پرداخت بیش از 120 میلیارد ریال یاری بلاعوض برای تکمیل واحدهای مسکونی

یاری های بلاعوض موجب افزایش توان اقتصادی روستاییان برای تکمیل واحدهای مسکونی شده است روستاهای خراسان شاقتصادی که بیشتر در مناطق محروم واقع شده است.

معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شاقتصادی با اشاره به یاری های دولت برای بازسازی منازل مسکونی خسارت دیده از زلزله سال 96 گفت: در زلزله 23 اردیبهشت ماه سال 96، 14 هزار و 509 واحد مسکونی در 77 روستا و 2 شهر استان خسارت دید. در این زلزله 2 هزار و 449 واحد در روستاها به علت شدت زلزله احتیاج به تخریب و نوسازی پیدا کرد و در شهرها نیز 2 هزار و 500 واحد احتیاج به تخریب پیدا کرد.

روحانی اضافه نمود: همچنین در روستاهای استان 2 هزار و 100 واحد مسکونی و در شهرها هفت هزار و 500 واحد مسکونی احتیاج به تعمیر پیدا کرد که اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه برای تعمیر واحدهای خسارت دیده از زلزله سال 96، 9 هزار و 661 فقره وام پرداخت شد گفت: برای تعمیر هر واحد مسکونی، 120 میلیون ریال تسهیلات با نرخ چهار درصد پرداخت شده است.

معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شاقتصادی گفت: تا به امروز 2 هزار و 449 واحد خسارت دیده از زلزله سال 96، بازسازی شده است.

تا به امروز 2 هزار و 449 واحد خسارت دیده از زلزله سال 96، بازسازی شده است

روحانی گفت: در زلزله پارسال سنخواست شهرستان جاجرم هم، 184 واحد مسکونی در نقاط روستایی،خسارت دید که بازسازی شده است و بر این اساس در مجموع 2 هزار و 633 واحد مسکونی خسارت دیده از زلزله در استان، از سال 96 تا کنون با پرداخت تسهیلات، نوسازی شده است.

ساخت18 هزار و 346 واحد مسکونی در دولت تدبیر و امید

وی گفت: در مجموع از سال 92 تا به امروز 18 هزار و 346 واحد مسکونی با استفاده از تسهیلات و یاری های دولتی، در روستاهای استان ساخته شده و به بهره بردای رسیده است.

وی اضافه نمود: در شهرهای استان هم 750 واحد مسکونی خسارت دیده از زلزله سال 96، و 340 واحد خسارت دیده از سیل و بارندگی سال 97 و هزار و 625 واحد مسکونی هم با استفاده از تسهیلات طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی، در شهرها ساخته شده است که در مجموع، 2 هزار و 715 واحد مسکونی با یاری دولت در شهرهای استان ساخته شده است.

روحانی گفت: در مجموع از سال 92 تا کنون 21 هزار و 61 واحد در شهرها و روستاهای استان ساخته شد است و با اقدامات اجرا شده، میزان مقاوم سازی در روستاهای استان در هشت سال گذشته، 18.3 درصد ارتقا یافته است.

معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شاقتصادی اظهار داشت: اکنون 59 درصد از واحدهای مسکونی در روستاهای استان مقاوم است.

روحانی گفت: اقدام دیگر برای تامین مسکن اقشار محروم، یاری به خانه دار شدن مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) است، در این زمینه تا به امروز با یاری این بنیاد، 60 واحد مسکونی برای مددجویان ساخته شده است.برای ساخت این واحدهای مسکونی، علاوه بر تسهیلات طرح بهسازی مسکن روستایی، 25 میلیون ریال یاری بلاعوض از طرف بنیاد مسکن و 25 میلیون ریال یاری بلاعوض از طرف کمیته امداد پرداخت شده است.

معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شاقتصادی گفت: یکی از اقدامات شاخص برای مقاوم سازی مسکن روستاییان، متقاعد کردن روستاییان شهرستان راز و جرگلان به استفاده از تسهیلات است.

وی اظهار داشت: مردم اهل تسنن در شهرستان راز و جرگلان، با توجه به فرهنگ حاکم، از تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی استقبال نداشتند و از دریافت این وام هر چند با نرخ سود کم خودداری می کردند اما با اقدامات اجرا شده، این اهالی با این وام، آشتی کردند.

وی گفت: چهار هزار مسکن روستایی در دولت یازدهم و دوازدهم با ارائه تسهیلات ارزان قیمت و بلاعوض برای روستاییان شهرستان مرزی رازوجرگلان ساخته شد و تا به امروز برای 2 هزار و 900 واحد مسکونی رازوجرگلان انتها کار صادر شده و بقیه واحدها نیز در مراحل انتهای ساخت است.

روحانی گفت: سال گذشته شاهد انقلابی در حوزه ساخت مسکن روستایی شهرستان بودیم زیراکه از چهار هزار واحد بیش از سه هزار واحد آن در سال 98 ساخته شد.

روحانی با اشاره به اعطای تسهیلات کم بهره به متقاضیان ساخت مسکن روستایی توضیح داد: وام ساخت و بازسازی مسکن روستایی از سال 92 تا 98 متغیر بود ولی از سال 98 به هر متقاضی تا سقف 750 میلیون ریال تسهیلات در قالب یاری های بلاعوض معیشتی، اجاره بها و احداثی داده شده است.

وی اضافه نمود: در این بین 210 میلیون ریال از 750میلیون ریال تسهیلات ساخت مسکن روستایی، یاری بلاعوض بوده است.

معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شاقتصادی با بیان اینکه شاخص مقاوم سازی منازل روستایی در شهرستان راز و جرگلان در کمتر 2 سال گذشته، 15 درصد ارتقا یافته است گفت: در 2 سال گذشته، کمتر از 18 درصد از منازل روستاییان در شهرستان راز و جرگلان، مقاوم سازی شده بود اما این رقم اکنون به 33 درصد رسیده است.

پیشرفت 93 درصدی بازسازی منازل سیل زده

در بارندگی ها و سیل پارسال منازل بسیاری از روستاییان خسارت دید و بازسازی 6 هزار و 450 واحد مسکونی در شهرها و روستاهای استان مصوب شد که 450 واحد مسکونی در شهرها و مابقی در روستاها است. اکنون بازسازی این واحدها، 93 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. آنگونه که مسوولان اعلام نموده اند، بازسازی این منازل مسکونی، مقاوم سازی واحدهای مسکونی در روستاهای استان را 6.5 درصد ارتقا داده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شاقتصادی در این باره گفت: بازسازی منازل خسارت دیده از بارندگی و سیل بهار سال 98 تا کنون 93 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ساخت پنج هزار و 400 واحد به انتها رسیده است.

علی محمدی با بیان اینکه تمام این واحدها برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی و منجر به انعقاد قرارداد شده است اضافه نمود: پرداخت تسهیلات برای بازسازی منازل مسکونی در روستاها، مقاوم سازی منازل در این مناطق را 6.5 درصد ارتقا داد.

پرداخت تسهیلات برای بازسازی منازل مسکونی در روستاها، مقاوم سازی منازل در این مناطق را 6.5 درصد ارتقا داد

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شاقتصادی اظهار داشت: تا به امروز برای حدود پنج هزار واحد مسکونی، انتها کار گرفته شده است.

محمدی گفت: بازسازی هفت درصد باقی مانده از منازل خسارت دیده استان، به زودی به اتمام می رسد و در آبان ماه، جشن انتها بازسازی در استان برگزار می گردد.

وی اضافه نمود: برای بازسازی مناطق آسیب دیده از بارندگی ها، به ازای هر واحد مسکونی در شهرها 500 میلیون ریال و هر واحد مسکونی در روستاها 400 میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است.

وی گفت: علاوه بر آن، بیش از هزار و 267 میلیارد ریال یاری بلاعوض شامل معیشتی، اجاره بها و احداثی پرداخت شده است.

سیمان رایگان برای بازسازی منازل

محمدی درباره توزیع سیمان رایگان بین روستاییان خسارت دیده از بارندگی های پارسال گفت: تا کنون حدود 50 هزار تن سیمان معادل حدود یک میلیون پاکت از این محصول میان روستاها توزیع شده است.

تا کنون حدود 50 هزار تن سیمان معادل حدود یک میلیون پاکت از این محصول میان روستاها توزیع شده است

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شاقتصادی با بیان اینکه به ازای هر واحد مسکونی، 160 پاکت سیمان رایگان توزیع می گردد گفت: سیمان رایگان، اهدایی رهبر معظم انقلاب است که از استان گلستان به روستاهای استان به صورت رایگان حمل می گردد.

بر اساس این گزارش، 44 درصد از جمعیت 863 هزار نفری خراسان شاقتصادی در روستاها سکونت دارند.

اکنون 59 درصد از منازل روستاییان خراسان شاقتصادی مقاوم است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران دل قرص روستاییان خراسان شمالی از سقف های مستحکم منازل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دل قرص روستاییان خراسان شمالی از سقف های مستحکم منازل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید