ماموریت دانشمند ایرانی در آمریکا برای آوردن انرژی خورشید از فضا به زمین

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، ایسنا نوشت: ماموریت نمایشگر انرژی خورشیدی فضا که به سرپرستی علی حاجی میری دانشمند ایرانی در حال اجرا است، اولین ماموریت فضایی خود را برای آوردن انرژی خورشیدی به زمین به سرانجام رساند.

ماموریت دانشمند ایرانی در آمریکا برای آوردن انرژی خورشید از فضا به زمین

نمایشگر انرژی خورشیدی فضا(SSPD-1) متعلق به مؤسسه فناوری کالیفرنیا(Caltech) یک سال پیش برای نشان دادن و آزمایش سه فناوری تازه که از جمله موارد ضروری برای بهره برداری از انرژی خورشیدی فضا هستند، به فضا پرتاب شد.

به نقل از وب سایت رسمی مؤسسه فناوری کالیفرنیا، بستر این آزمایش فضایی، توانایی ارسال انرژی به صورت بی سیم را در فضا نشان داد و کارآیی، دوام و عملکرد انواع گوناگون سلول های خورشیدی را در فضا آنالیز کرد. بعلاوه، یک آزمایش انجام گرفت که در آن، یک ساختار سبک قابل استقرار برای رساندن و حفظ کردن سلول های خورشیدی و فرستنده های انرژی طراحی شد.

  • رسیدن به دمای صفر مطلق شدنی است؟

اکنون با خاتمه یافتن ماموریت SSPD-1 در فضا، مهندسان روی زمین در حال جشن گرفتن موفقیت های این بستر آزمایشی و یادگیری درس های مهمی هستند که به ترسیم آینده انرژی خورشیدی فضا یاری می نمایند.

توماس روزنبام(Thomas Rosenbaum) استاد فیزیک و رئیس مؤسسه فناوری کالیفرنیا گفت: انرژی خورشیدی که از فضا می تابد و دنیا را روشن می نماید، هنوز منظره آینده است اما این مأموریت حیاتی نشان داد که می تواند یک آینده دست یافتنی باشد.

ماموریت SSPD-1 یک نقطه عطف بزرگ را در پروژه ای نشان می دهد که بیش از یک دهه در جریان بوده و توجه بین المللی را به عنوان یک گام ملموس برای تحقق هدفی که چندین کشور در پی آن هستند، به خود جلب نموده است. این ماموریت در روز سوم ژانویه 2023 با فضاپیمای ویگوراید(Vigoride) شرکت مومنتوس اسپیس(Momentus Space) به عنوان بخشی از پروژه انرژی خورشیدی فضا(SSPP) به سرپرستی علی حاجی میری دانشمند ایرانی به فضا پرتاب شد. این ماموریت شامل سه آزمایش اصلی است که هر یک از آنها فناوری متفاوتی را آزمایش می نماید.

1. آزمایش ترکیبی فوق سبک قابل استقرار در مدار(DOLCE). ساختاری با ابعاد 1.8 متر در 1.8 متر که ساختار، طرح و مکانیسم های استقرار را برای فضاپیمای ماژولار مقیاس پذیر نشان می دهد. این فضاپیما در نهایت به مقیاس کیلومتر می رسد تا به عنوان یک نیروگاه عمل کند.

2. آلبا(ALBA). مجموعه ای از 32 نوع متفاوت سلول فتوولتائیک برای ارزیابی کردن سلول هایی که می توانند در محیط های فضایی خشن مقاومت نمایند.

3. آرایه مایکروویو برای انتقال نیرو در آزمایش مدار پایین(MAPLE). آرایه ای از فرستنده های انعطاف پذیر و سبک وزن مایکروویو مبتنی بر مدارهای مجتمع سفارشی سازی شده با زمان بندی دقیق برای متمرکز کردن انتخابی قدرت روی دو گیرنده متفاوت به منظور نشان دادن انتقال انرژی بی سیم در فضا.

هری آتواتر(Harry Atwater) رئیس بخش مهندسی و علوم کاربردی مؤسسه فناوری کالیفرنیا و یکی از محققین اصلی پروژه SSPP گفت: این طور نیست که ما در حال حاضر پنل های خورشیدی در فضا نداشته باشیم. برای مثال، پنل های خورشیدی برای تامین انرژی ایستگاه فضایی بین المللی استفاده می شوند اما برای پرتاب و استقرار آرایه هایی که برای ارائه دادن انرژی قابل توجه به زمین به مقدار کافی بزرگ باشند، SSPP باید سیستم های انتقال انرژی خورشیدی را طراحی و ابداع کند که بسیار سبک وزن، مقرون به صرفه، انعطاف پذیر و قابل استقرار باشند.

با خاتمه یافتن ماموریت SSPD-1، ارتباط آن با زمین در روز 11 نوامبر متوقف شد. فضاپیمای ویگوراید-5 که میزبان SSPD-1 بود، در مدار باقی خواهد ماند تا از ادامه آزمایش و فعالیت موتورهایی که از آب مقطر استفاده می نمایند، پشتیبانی کند. این فضاپیما در نهایت از مدار بیرون خواهد رفت و در جو زمین متلاشی خواهد شد.

در همین حال، گروه پروژه SSPP به کار کردن در آزمایشگاه ادامه می دهند و بازخورد ماموریت SSPD-1 را برای شناسایی کردن مجموعه بعدی چالش های تحقیقاتی اساسی آنالیز می نمایند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "ماموریت دانشمند ایرانی در آمریکا برای آوردن انرژی خورشید از فضا به زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماموریت دانشمند ایرانی در آمریکا برای آوردن انرژی خورشید از فضا به زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید