10 روز با عکاسان هشتم چگونه برگزار گردید؟

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، هشتمین دوره رویداد 10 روز با عکاسان در حالی به کار خود خاتمه داد که بعضی نقدها نسبت به سازوکار برگزاری این رویداد، اهداف کلان و دستاورد های این رویداد را با سوالاتی جدی روبرو نموده است.

10 روز با عکاسان هشتم چگونه برگزار گردید؟

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ توسعه دهنده ها، رویداد 10 روز با عکاسان ایران یکی از جدی ترین و مهمترین برنامه های عکاسی کل کشور به حساب می آید که طی آن عکاسان ایرانی می توانند عملکرد یک ساله خود را به نمایش بگذارند؛ هشتمین دوره 10 روز با عکاسان ایران سال جاری با تغییراتی در اجرا، چینش آثار و حضور هنرمندان عکاس برگزار گردید و شب گذشته با تجلیل از برگزیدگان به کار خود انتها داد.

این رویداد تا پیش از این، رویدادی بود که دیگر انجمن های عکاسی را به شکل خانواده ای متحد دورهم جمع می کرد، اما در هشتمین دوره آن شاهد تغییراتی در این فرایند بودیم و 10 روز با عکاسان تنها مختص به اعضای انجمن عکاسان ایران برگزار گردید؛ اقدامی که موافقان و البته مخالفان بسیاری داشت.

به گفته اسماعیل عباسی دبیر هشتمین رویداد بزرگ عکاسی کشور، تغییر در فرایند برپایی و حضور عکاسان در 10 روز با عکاسان به معنای رد سوابق گذشته نبوده و احساس احتیاج، این موضوع را ایجاب نموده است. عباسی تأکید داشت: خلأیی در تمامی نمایشگاه ها و برنامه های عکاسی احساس می شد که چرا به تحولات عکاسی ایران پرداخته نمی شود. به همین دلیل هیات مدیره انجمن عکاسان ایران در اقدامی متحولانه، قصد کرد 10 روز با عکاسان را به نمایشگاهی ایده محور تبدیل کند.

اسماعیل عباسی، هشتمین 10 روز با عکاسان را دوره گذار برشمرد تا در دوره های آینده این رویداد، پروژه ها بر اساس تفکر، اندیمشندی و نظارت هنری یا کیوریتوری زیر نظر چند تن از اساتید، پیش برود و نتیجه این ها روی دیوار خواهد برود.

آثاری که در نمایشگاه هشتمین 10 روز با عکاسان ایران روی دیوار رفتند، با رویکرد جدید و توجه به موضوع توسط شورای هنری متشکل از رامیار منوچهرزاده، مهدی مقیم نژاد و بهنام صدیقی و زانیار بلوری، انتخاب شدند. در این پروسه تمامی آثار عکاسان زیر 35 سال با رویکرد جوان گرایی آنالیز شد. موافقان این رویداد جدید معتقدند این نمایشگاه فتح بابی برای رسیدن به جهت جدید در عکاسی و هنر جهانی بود، اما مخالف معتقدند که این نمایشگاه، تنها بخشی از عکاسی کشور ایران را نمایندگی کرد.

انجمن عکاسان ایران در خواب زمستانی!

حسن غفاری هنرمند عکاس پیشکسوت که سابقه ای 10 ساله در ترکیب هیات مدیره انجمن عکاسان ایران دارد، درباره رویکرد جدید هیات مدیره انجمن عکاسان ایران در برپایی این دوره 10 روز با عکاسان ایران گفت: انجمن عکاسان ایران اتفاقی جدید را در هشتمین 10 روز با عکاسان تجربه کرد و این در حالی رخ داد که این رویداد تجربه هفت ساله پیوسته ای را پشت سر گذاشته است. در مملکت ما کار پیوسته انجام دادن، بسیار سخت است به ویژه وقتی به حوزه فرهنگ و هنر وارد می شویم، چون انتظارات و توقعات حرفه ای تر و متعدد می شود و گاهی با نوگرایی هایی روبرو می شویم که در تقابل با سنت رایج قرار می گیرد. در این شرایط می توانم از زوایای مختلفی به این قضیه نگاه کنم که بخشی از صحبت های من به نوعی خودزنی به حساب می آید! چراکه نزدیک به 10 سال است در ترکیب هیات مدیره انجمن حضور داشته ام.

وی تشریح کرد: متاسفانه انجمن عکاسان ایران در طول این سال ها، فعالیت متعدد سالانه و ارتباط استانی بسیار اندکی داشته است و در یک خواب زمستانی و غیبت طولانی به سر می برد و فقط ناگهان طی یک تقویم سالانه بیدار می شود و قصد می نماید که تعهدات اجتماعی و انجمنی را در قالب برنامه 10 روز با عکاسان ارائه دهد و همین جاست که متوجه می شود هیچ برنامه ای برای اعضای انجمن ندارد و باید جوابگوی جامعه عکاسی باشد، در واقع همواره وقت کم می آورد و وعده سال بعد را می دهد.

این هنرمند پیشکسوت تأکید کرد: یکی از بزرگ ترین ایراد هایی که می توانیم به هشتمین 10 روز با عکاسان بگیریم، ایراد انجمنی است، چون این انجمن یک نهاد ملی یا دولتی نیست و باید پایبند به اساسنامه و غالباً متعلق به اعضایش باشد، ولی ما کمترین حضور اعضای این انجمن را در شورای هنری، نشست ها و فضای گالری نمایشگاهی، می بینیم.

وی اضافه نمود: اعضای این انجمن بیگانه با هنر عکاسی نیستند، این یعنی نتوانسته مطابق با اهداف اساسنامه ای در طول این ده سال پرورش عضو داشته باشد، با وجود اینکه هیات مدیره انجمن معتقد به غالب بودن یک ژانر خاصی نبوده و بارش را به عهده دیگر انجمن های تخصصی تقسیم می کرد. در هشتمین دوره رویداد ناگهان فقط به یک ژانر عکاسی می پردازند و تمام جلسات کارگاهی و نشست ها را به یک مفهوم و امروزی اندیشیدن بر اساس جریان های موجود وتجربه شده در جهانی عکاسی اختصاص می دهد.

غفاری به قرار دادن شرط سنی در هشتمین 10 روز با عکاسان اشاره نمود و گفت: اینجاست که انجمن در موقعیتی قرار می گیرد که با موافقان و مخالفان بسیاری روبرو می شود؛ از یک طرف فضا را به نگاه های نو در عکاسی و رویکرد های اندیشه محور در عکاسی مستند و چیدمانی می دهد تا مخاطبان جدیدی را جذب کند و از طرف دیگر عکاسان سنتی، قدیمی و کلاسیک را از دست می دهد. در این جهت، همچنین مقطع سنی قرار می دهد هرچند قصد دارند بیان نو در عکاسی را مطرح و به گفتمان وادارد، اما آن را در مقطع سنی اختصاص می دهد و به همین دلیل نمی تواند بیان کاملی از این نگرش را در عکاسی ایران به منصه ظهور برسانند و با تصمیم جوان گرایی رضایت تمام و کمال این طیف از عکاسان را نیز برآورده نمی نماید. این موضوع، به ضعف مدیریت انجمنی بر می شود که در طول سال ها رخ داده و اینجا بروز می نماید.

ایجاد حاکمیت کمیته ای در دل هیات مدیره!

وی در شرح این مطلب بیان نمود: متاسفانه انجمن عکاسان ایران در چند سال اخیر، چهار نفر از هیات مدیره را تحت عنوان کمیته جشنواره ها در دل هیات مدیره؛ 7 نفر اصلی و بازرسان و نفرات علی البدل، راه می اندازد، در واقع مخالفان را بیرون می اندازند. وقتی 4 نفر از 7 نفر به تصمیمی رای دهند، آن تصمیم لازم الاجرا خواهد بود و این فرایند، با توافق بیش از آن که قلبی باشد قبلی است و با رضایت همه اعضای هیات مدیره پیش نمی رود و حاکمیت کمیته ای است که بر اعضای هیات مدیره تسلط پیدا می نماید. اما در نهایت منِ عضو هیات مدیره باید جوابگو باشم و نمی توانم برای اعضای انجمن شانه خالی کنم.

نفوذ رویکرد جدید هنری در رویداد های ملی

این عکاس باسابقه در ادامه با اشاره به رویکرد جدید انجمن عکاسان ایران و نفوذ آن در رویداد های ملی و مختلف عکاسی، گفت: از طرفی باید به عنوان یک عضو هیات مدیره انجمن عکاسان ایران، برای جامعه عکاسی احترام قائل باشم و به همین دلیل می گویم این رویکرد که زمانی پای خود را در دوسالانه عکس ایران باز کرد و بعد به نوعی نمایش دیگری از آن را در جشنواره تجسمی فجر را شاهد بودیم و حالا بعد از آن ترجمان و تعاریفی که ازآن در عکاسی جهان رایج است، در 10 روز با عکاسان شاهد بروزش بودیم.

وی اضافه نمود: این رویکرد همان طور که در جهان رواج دارد در کشور ما نیز به تجربه و اجرا گذاشته می شود. باید دید آیا این دیدگاه و رویکرد در حال به خدمت دریافت رویداد های مختلف عکاسی است؟ این بحث و گفتمان بجا بود و سبب شد که فضای کلاسیک و سنتی را بازنگری و از این طریق رویکرد های نو در عکاسی را هضم کنیم و یک قدم به جلو برداریم، در واقع همگام با مدرنیته پذیرای واقعیت ها و توانمندی ها و نگرش های نوآورانه جدید در عکاسی معاصر باشیم. اما از طرف دیگر باید جوابگوی اعضای انجمن نیز باشیم؛ اعضایی که با یک اساسنامه و پرداخت حق عضویت و قضاوت و داوری روی عکس هایشان، به عنوان عضو پذیرفته شدند و لااقل یک توقع سالانه دارند. اینجاست که من برای این اعضا پاسخی ندارم و تسلیم می شوم و این اعضای مجمع عمومی هستند که حالا باید به اعضای هیات مدیره فعلی نمره بدهند.

غفاری همچنین با بیان اینکه قصد ثبت نام برای انتخابات هیات مدیره جدید انجمن عکاسان ایران را ندارد، در این مورد مطرح نمود: به زودی مجمع عمومی توسط اعضا که صاحبان و تصمیم گیران اصلی انجمن عکاسان ایران هستند برگزار می شود. اساسنامه، هیات مدیره را موظف به گسترش هنر عکاسی و فراهم کردن زمینه مشارکت جامعه عکاسی در سطح کشور می داند و باید ببینیم با توجه به پفراینده کاری اعضای فعلی در این سال ها چه واکنش و پاسخی دریافت می نمایند.

محمدمهدی رحیمیان از دیگر اعضای هیات مدیره انجمن عکاسان ایران، رویکرد جدید انجمن عکاسان ایران به هشتمین 10 روز با عکاسان را معطوف به عکاسی هنری و ایده محور دانست و گفت: عکاسی روز جهان به عکاسی هنری و ایده محور نزدیک است و در نمایشگاه هشتمین 10 روز با عکاسان شاهد نمایش عکس های فاین آرت و مستند بودیم، اما عکاسانی که هنوز درگیر ژانر های خودشان هستند و توقع دارند کار های آن ژانر دیده شود، ممکن است از برپایی چنین نمایشگاهی اظهار نارضایتی نمایند؛ بنابراین اینکه رویداد 10 روز با عکاسان بتواند با برپایی یک نمایشگاه همه ژانر های عکاسی را راضی نگاه دارد اتفاقی است که در دوره های قبل رخ می داد.

وی با تاکید بر اینکه انجمن های مختلف فعال در عرصه عکاسی باید بتوانند کار هایی مرتبط با حوزه کاری خودشان را هماهنگ و اجرا نمایند، بیان نمود: انجمن هایی نظیر انجمن عکاسان سینما، تئاتر و تبلیغات برای نمایش آثارشان کار نمی نمایند بلکه برای گیشه سینما، هنر های نمایش و تبلیغ کالا ها کوشش می نمایند و در واقع کار خدماتی ارائه می نمایند. انجمن عکاسان ایران نیز باید به سمت عکاسی مستند و فاین آرت برود، چون باقی کار ها توسط دیگر انجمن ها و صنوف انجام می شود.

موضع انجمن عکاسان ایران روشن است

رحیمیان تاکید نمود: توقعات از 10 روز با عکاسان باید فقدانی را که قبلا در نشست ها و تبادل نظر ها و برنامه هایمان داشتیم جبران کند و موضعی که انجمن دارد، همین موضع است. این در حالی است که در دوره اول و دوم 10 روز با عکاسان نیز شاهد اجرای چنین برنامه ای بودیم و از دوره سوم شاهد روالی بودیم که تا قبل از دوره هشتم اجرا می شد.

وی همچنین گفت: انجمن عکاسان ایران باید رویکرد نوینی پیدا کند و آن را ادامه دهد، چون اعضای این انجمن اعضایی با فعالیت های متنوعی هستند و ممکن است هر فعالیت را با توجه به رویکرد انجمن مربوطه انجام دهد، اما آن نوع از عکاسی که موضوع شخصی تری دارد باید در انجمن عکاسان ایران به انتها برسد چراکه انجمن عکاسان ایران، تنها انجمنی در عکاسی است که کاربردی نیست.

از سوی دیگر، سیدعباس میرهاشمی از اعضای هیات مدیره انجمن عکاسان ایران درباره رویکرد جدید این انجمن در برپایی هشتمین 10 روز با عکاسان با تاکید بر نگاه موضوعی گفت: رویداد 10 روز با عکاسان در هفت دوره پیشین، بر اساس یکسری تصمیم ها در جهت بهبود و بر اساس آنچه که در جامعه وجود دارد و با آن روبرو هستیم و در واقع بر اساس احتیاج جامعه، برگزار گردیده است و هیات مدیره انجمن نیز خیلی اصراری ندارد با یک ساختار ثابت پیش برود. در دو دوره اول، بیشتر روی نشست های تخصصی تمرکز بود و بعد از آن، بحث همراه کردن انجمن های عکاسی به میان آمد و به واسطه کاری که انجمن های عکاسی انجام دادند، آثار اعضای انجمن ها ارائه شد. در دوره هشتم، تصمیم جدیدی گرفته شد که 10 روز با عکاسان به تدریج به سمت کیوریتوری و پروژه های مدیریت محور سوق پیدا کند و آثار در این قالب ارائه شود.

وی درباره انتخاب رنج سنی برای ارائه آثار نیز بیان نمود: طبیعی بود که در این رویکرد جدید، عکاسان جوان بیشتر فعالیت دارند و این طیف از جامعه را بیشتر در بر می گیرد.

میرهاشمی، مشخص رویکرد جدید انجمن عکاسان ایران در برپایی رویداد 10 روز با عکاسان را بر اساس تفکر و آنالیز های بسیار دانست و اضافه نمود: احساس می کنم این رویکرد بهترین شیوه برپایی رویداد است و البته بدون اشکال نیست.

از بین بردن خمودگی با جریان جدید عکاسی

فرزاد هاشمی از دیگر اعضای هیات مدیره انجمن عکاسان ایران نیز درباره این موضوع گفت: ما فکر می کنیم جریان عکاسی در جهان به سمت کیوریتوری شدن سوق یافته است و عکس خوب باید فراوری شود. فراوری عکس خوب نیز جدای از تک عکس است و باید به صورت مجموعه عکس ارائه شود. در واقع رویداد 10 روز با عکاسان به سمتی سوق پیدا نموده است که عکاسان جوان بتوانند فکر و ایده هایشان را به منصه ظهور برسانند و برای اینکه این اتفاق بیفتد، تصمیم گرفتیم 10 روز با عکاسان که اهرم اجرایی کار ما است به سمتی ببریم که مشارکت جامعه عکاسی را به سمتی سوق دهیم که فکر نمایند و ایده داشته باشند و بر اساس آن ایده، عکاسی نموده باشند.

وی اضافه نمود: کیوریتور ها نیز گاهی عکاس هستند و اگر که به این جریان سازی ورود نمایند، یاری خواهند کرد جامعه عکاسی به سمت عکاسی هنری و البته جهانی حرکت کند و از حالت خمودگی عکاسی که سال های سال دچار آن هستیم، خارج شویم و عکس می تواند تبدیل به یک ایده شود و عکاس به یک ایده پرداز تبدیل شود.

از آنجایی که قرار بود نوبت اول مجمع عمومی سال 1398 انجمن عکاسان ایران برای انتخاب هیات مدیره و بازرس، آدینه اول آذرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شود و به دلایلی این امر میسر نشد، هیات مدیره فعلی انجمن عکاسان ایران برگزاری هشتمین رویداد 10 روز با عکاسان را برگزار کردند و اتفاقا در نشست خبری این رویداد ابراز امیدواری کردند جهتی که از هشتمین دوره مشخص شده است، ادامه پیدا کند، اما نظرات مخالف به رویکرد جدید برپایی نمایشگاه، شاید هیات مدیره جدید انجمن عکاسان ایران را بر آن دارد تا رویه قبلی را در نمایشگاه سراسری 10 روز با عکاسان ایران اجرایی کند.

از روزی که انجمن عکاسان ایران با اهداف بلندمدتی تاسیس شد، قدم هایی برای انسجام جامعه عکاسی برداشت و در این جهت کاملاً پیروز بود، به طوری که تمام ژانر های عکاسی هر کدام به صورت مستقل شناسایی شدند. یعنی انجمن عکاسان تئاتر، هیات مدیره مستقل خودش را دارد و انجمن های عکاسان سینما، دفاع مقدس، مطبوعاتی، تبلیغاتی و میراث فرهنگی نیز به همین نحو فعالیت کردند و هیات مدیره مستقل خودشان را دارند. در واقع این انجمن ها ژانر های عکاسی مختلفی را یدک می کشند و هر کدام نیز به شکلی مستقل فعالیت های سالانه خودشان را دارند. انجمن عکاسان ایران در هفت دوره قبلی برنامه 10 روز با عکاسان ایران با دعوت از کلیه انجمن ها، نمایشگاه های متعددی در ژانر های انجمن های تخصصی برگزار کرد، اما با ضعف هایی در اجرای آن ها روبرو بودیم. اگر بخواهیم از زوایای مختلف نگاه کنیم، برپایی این نمایشگاه جنبه های مثبتی داشته و در عین حال نقاط ضعفی نیز داشته است.

رویکردی که سال جاری در هشتمین 10 روز با عکاسان اجرا شد نیز دارای نقاط مثبت و منفی بود و نقدها بسیاری به آن وارد است. این انتقاد در درجه اول به هیات مدیره انجمن عکاسان ایران بر می شود چراکه بعضی معتقدند انجمن حق ندارد بدون دعوت عمومی، پروژه هایی را توسط شورایی با عنوان شورای علمی انتخاب کند البته هر کدام از اعضای این شورا محترم هستند. وقتی به محتوای نمایشگاه نگاه می کنیم با پروژه هایی بسیار ضعیف و همچنین قوی روبرو می شویم، اما در هر حال، این نمایشگاه همه عکاسی ایران نیست؛ نه تنها همه عکاسی ایران نیست بلکه یک ژانر از عکاسی را در بر می گیرد که می تواند بخشی از نمایشگاه های 10 روز با عکاسان باشد؛ بنابراین می توان این پرسش را عنوان نمود که دستاورد این نمایشگاه چیست؟ و چه سودی برای اعضای انجمن عکاسان ایران دارد؟

رویداد 10 روز با عکاسان برای این منظور برگزار می شود که ماحصل یک سال فعالیت عکاسان سراسر کشور دیده شود و البته وقتی نگاهی به نمایشگاه هشتمین 10 روز با عکاسان داشته باشید متوجه نمی شوید که این عکس ها، عکاسی ایران در یک سال را نمایش می دهد یا خیر و بیشتر نمایشگاهی بلاتکلیف می نمایاند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "10 روز با عکاسان هشتم چگونه برگزار گردید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 روز با عکاسان هشتم چگونه برگزار گردید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید