18 سالن ورزشی ویژه دانش آموزان استثنایی درحال ساخت است

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، تهران (پانا) - در نشست مشترک معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش وپرورش استثنایی با معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش وپرورش، رئیس کمیته ملی پارالمپیک و رئیس فدراسیون ورزش دانش آموزی بر انعقاد تفاهم نامه سه جانبه آموزش وپرورش استثنایی، معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش وپرورش و کمیته ملی پارالمپیک تأکید شد.

18 سالن ورزشی ویژه دانش آموزان استثنایی درحال ساخت است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان آموزش وپرورش استثنایی، سید جواد حسینی در این نشست که در محل سازمان آموزش وپرورش استثنایی برگزار گردید با بیان اینکه ورزش به 4 حوزه تربیتی و پرورشی، همگانی، قهرمانی و حرفه ­ای تقسیم می گردد اظهار کرد: وزارت آموزش وپرورش و به موازات آن سازمان آموزش وپرورش استثنایی در مورد ورزش تربیتی و پرورشی به عنوان متولی اصلی شناخته می­ گردد، ولی بنا به دلایل متعددی، سازمان ­های ورزشی برای نیل به اهداف سازمانی خود، ناگزیر از همکاری و مشارکت با این نهاد می ­باشند.

وی اضافه نمود: توانمندی­ ها و قابلیت ­های ورزشکاران در دوران طلایی کودکی و نوجوانی شکل گرفته که در صورت شناسایی، حمایت و پشتیبانی مناسب، در فرد نهادینه می­ شوند و این دوران طلایی در مدارس طی می گردد.

حسینی یکی از حوزه ­های مهم ورزش را ورزش همگانی دانست و گفت: رشد و توسعه ورزش همگانی در جهانی امروزی، نماد و شاخصی از میزان توسعه کشورها شده است و به همین دلیل، بعضی از کشورهای توسعه ­یافته جهان، اولویت اول خود را برای توسعۀ این بخش از ورزش معطوف می­ نمایند. توجه به دانش آموزان و همکاری های بین بخشی استثنایی می­ تواند زمینه توسعۀ ورزش همگانی را فراهم کند.

حسینی یکی دیگر از ابعاد ورزش را ورزش قهرمانی دانست و اضافه نمود: ورزش قهرمانی نقش مهمی در ارتقای غرور ملی و صندلی کشورها در جهان دارد اما سن ورزش قهرمانی محدود بوده و مسئله ­ای که می ­تواند از مسائل ناشی از کمبود مقطعی یا دائمی نیروی انسانی در بعضی از رشته ­های ورزشی جلوگیری نماید، موضوع جانشین­ پروری است که دلیلی بر اهمیت مشارکت دوسویه سازمان­ های ورزشی با آموزش وپرورش است.

رئیس سازمان آموزش وپرورش استثنایی با اشاره به سوابق همکاری مشترک سازمان آموزش وپرورش استثنایی با کمیته ملی پارالمپیک اظهار کرد: برگزاری سالانه مراسم روز ملی پارالمپیک با حضور دانش ­آموزان استثنایی و مشارکت اقتصادی سازمان آموزش وپرورش استثنایی در برگزاری مراسم این روز، خرید بعضی از وسایل تخصصی ورزشی نظیر توپ بوچیا با همکاری فدراسیون ورزش ­های جانبازان و معلولین جهت توزیع در مدارس و حضور کارشناسان فنی فدراسیون ­ها جهت استعدادیابی دانش ­آموزان استثنایی از جمله موارد همکاری های مشترک از گذشته تا حال است.

حسینی خواهان استفاده از ظرفیت­ های کمیته ملی پارالمپیک برای آموزش و توانمندسازی مربیان ورزش مدارس شد و گفت: آموزش دانش ­آموزان استثنایی، برگزاری مسابقات، کلاس بندی ورزشکاران دانش ­آموز، تأمین تجهیزات، استفاده از نمایندگان سازمان آموزش وپرورش استثنایی در کمیته­ های استعدادیابی، مسابقات، ورزش همگانی، فدراسیون­ ها و کمیته ملی پارالمپیک و مشارکت با آموزشگاه کمیته ملی پارالمپیک در حوزه­ های پژوهشی از جمله مواردی می باشد که می تواند محور همکاری های مشترک قرار گیرد.

حسینی تربیت بدنی و ورزش را از ضروریات دانش آموزان استثنایی دانست و گفت: تربیت بدنی اثرات توان بخشی برای دانش آموزان استثنایی دارد و یکی از برنامه های اصلی سازمان آموزش وپرورش استثنایی توسعه فضاهای ورزشی ویژه این دانش آموزان است. در حال حاضر 40 سالن ورزشی ویژه دانش آموزان استثنایی در کشور وجود دارد و 18 سالن ورزشی نیز در حال ساخت است.

حسینی توضیح داد: باتوجه به مسائل رفت وآمد دانش آموزان با نیازهای ویژه به سالن های ورزشی امکان ساخت 375 سالن ورزشی 200 متری درون مدرسه ای برای این دانش آموزان وجود دارد که ساخت این سالن ها نیز آغاز شده است.

معاون وزیر با بیان اینکه نهضت توان افزایی با هدف تأمین تجهیزات ورزشی، آموزشی و توان بخشی برای دانش آموزان استثنایی در سازمان آموزش وپرورش استثنایی اجرایی شده است گفت: در قالب این نهضت 105 نوع وسیله توان بخشی، ورزشی و یاری آموزشی برای 80 هزار نفر از دانش آموزان با نیازهای ویژه در قالب نهضت توان افزایی باید تأمین گردد که 19 قلم آن تجهیزات ورزشی است.

رئیس سازمان آموزش وپرورش استثنایی با اشاره به یاری 76 میلیاردتومانی خیرین در سال گذشته به آموزش وپرورش استثنایی در حوزه تأمین تجهیزات نهضت توان افزایی گفت: از این میزان بیش از 31 میلیارد تومان مشارکت خیرین در حوزه تأمین تجهیزات ورزشی و توان بخشی دانش آموزان با نیازهای ویژه است.

شایان ذکر است در این نشست مقرر شد محورهای تفاهم نامه همکاری سه جانبه سازمان آموزش وپرورش استثنایی، معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش وپرورش و کمیته ملی پارالمپیک احصا گردد تا در اولین زمان به امضای طرفین برسد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "18 سالن ورزشی ویژه دانش آموزان استثنایی درحال ساخت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 سالن ورزشی ویژه دانش آموزان استثنایی درحال ساخت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید