احداث سدهای پله ای در جلوگیری از سیل موثر است

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، تهران- خبرنگاران- عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی گفت: احداث سدهای پله ای به سبب کنترل سرعت جریان آب و همچنین انتقال دهی از یک حوزه به حوزه دیگر، در جلوگیری از بروز سیل و کاهش خسارت های ناشی از آن موثر است.

احداث سدهای پله ای در جلوگیری از سیل موثر است

بهلول علیجانی روز آدینه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه وبلاگ توسعه دهنده ها در مورد دلایل وقوع سیل اخیر در ایران گفت: مهم ترین عامل وقوع سیل در بسیاری از استان ها، میزان بارش شدید و ورود بادهای غربی به کشور بوده است.

وی اضافه نمود: در چند سال اخیر جریان بادهای غربی به سمت کشور وارد نشده بود؛ با تغییرات جوی اقیانوس اطلس، شاخه جنوبی بادهای غربی در دریای مدیترانه تقویت شد و سبب ورود رطوبت و ناپایداری و بارش های شدید در بسیاری از نقاط کشور شد.

این اقلیم شناس با بیان این که بعضی مناطق کشور نظیر دشت های گرگان مسطح است، بیان کرد: در گذشته وجود پوشش گیاهی جنگل ها سبب نگهداشت آب باران و جلوگیری از وقوع سیل در این نواحی می شد.

علیجانی ادامه داد: امروزه جاده سازی، احداث بناها و... در حریم منابط طبیعی و آبی سبب برهنگی خاک و درنتیجه عدم توانایی زمین در نگهداری این آب شده است. به عنوان مثال در منطقه آق قلا برهنگی خاک، لایروبی نشدن پل ها و باریک بودن کانال رود این منطقه، سبب شد سیلاب ها در کل منطقه پخش گردد و در نهایت سیل رخ دهد.

به عقیده علیجانی، گذر کانال رودخانه این ناحیه از داخل شهر نیز سبب تجمیع رسوب و تخریب پوشش گیاهی شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی همچنین در مورد سدسازی گفت: با مدیریت صحیح در ساخت سد، می توان از کلیه سیلاب ها بهره برداری کرد؛ در غیر این صورت بازگشایی ناگهانی سدها، روستاها و شهرها را به زیر آب می برد.

به گفته علیجانی این اقدامات و کاهش وقوع مخاطرات و حوادث ناگوار نیازمند مدیریت صحیح در درازمدت است و نباید امید به برطرف آن در کوتاه مدت و تصمیمات لحظه ای داشت.

علیجانی استاد جغرافیای طبیعی (اقلیم شناسی) و بنیان گذار اقلیم شناسی سینوپتیک در ایران است. واژه یونانی (سینوپتیک) به مفهوم همدید، هم نظر و هم نوا است؛ این اصطلاح تخصصی در هواشناسی به استفاده از اطلاعات هواشناسی به دست آمده به طور هم زمان در یک منطقه وسیع به منظور ارائه تصویر جامع و لحظه ای از حالت جو اشاره دارد.

**9484**1601**

منبع: ایرنا

به "احداث سدهای پله ای در جلوگیری از سیل موثر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احداث سدهای پله ای در جلوگیری از سیل موثر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید