انفجار افشا گری های جدید؛ آیا جای دفاع برای ترامپ گذاشته است؟

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، میچ مک کانل در صدد اجرای طرحی است تامحاکمه استیضاح رئیس جمهور ترامپ را به یک ظاهر سازی سریع و بدون درد وبدون حضور شاهدان بدل کند، همچنین رهبراکثریت سنا خواستار نتیجه برد- برد بوده و میخواهد با بهره گیری های سیاسی برابر- همانطور که همواره در واشنگتن متداول بوده است - جریان محاکمه را پوشش دهد.

انفجار افشا گری های جدید؛ آیا جای دفاع برای ترامپ گذاشته است؟

به گزارش خبرگزاری وبلاگ توسعه دهنده ها گرگ سرگنت تحلیلگرسیاسی واشنگتن پست در تازه ترین گزارش خود درباره سرنوشت ترامپ در آخرین شماره واشنگتن پست با عنوان آیا انفجار افشا گری های جدید، جایی برای دفاع ترامپ در استیضاح گذاشت؟ نوشت:

افشاگری های متحیر نماینده اخیر نیویورک تایمز درباره فساد ترامپ در بلوکه کردن یاری های نظامی به اوکراین باعث می شود - یا شاید باعث شده است- که حفظ آبرو در پروسه استیضاح سخت تر شود.

مک کانل زیر فشار رسانه های به غریزه جانب دار، بایدبیشتر زحمت بکشد تا از فاش شدن حقایق وحشتناک دیگری جلوگیری کند.اگر جمهوری خواستار همچنان در برابر فشار رسانه هامقاومت نمایند و توضیح ندهند که چرا نمی خواهند اظهارات شاهدان را بشنوند ، به طور ضمنی آشکار می نمایند که آنها کاملاً از افشاگری های جدید می ترسند. به این دلیل که می دانند ترامپ مقصر است و همچنین واهمه دارند اسناد جدید دیگری دال بر گناه کار بودن وی رو شود، توطئه ای بدتر از انچه که در تصورات ما بگنجد .

گزارش تایمز این احتمال را پررنگ تر می نماید. این گزارش تشریح می نماید که چگونه ترامپ وهم پیمانانش از یاری رسانی به یک متحد ضعیف در حال جنگ خودداری نموده و با اخاذی از اوکراین نقشه مفسده امیز خود را اجرایی نمودند.

این گزارش با جزئیات جالب توجه نشان می دهد که در داخل دولت ، توافق بر سر قانونی بودن و صحیح بودن بلوکه کردن یاری ها - و سردرگمی در خصوص انگیزه های واقعی ترامپ - بسیار عمیق تر از آنچه قبلاً می دانستیم بوده و همچنین تعداد مقامات ارشدی که در کابینه دراین نقشه دست داشتند ،فراتر از تصور است.

در اوایل ماه ژوئن ، میک مولوانی ، رئیس ستاد کاخ سفید قصد داشت پرونده بلوکه کردن یاری ها را به جریان بیندازد ، ولی رابرت بلر، یکی از معاونان اصلی او نگران بود که طرح این دعاوی ، هیزمی است بر آتش این روایت که ترامپ با این کار به طور ضمنی به روسیه یاری نموده است .

اختلافات داخلی شدت گرفته بود. پنتاگون ماهها بود که برای دریافت پول فشار می اورد. مارک اسپر وزیر دفاع ، مایک پومپئو وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی آن موقع جان بولتون هرسه کوشش کردند تا ترامپ را قانع نمایند که بلوکه کردن این یاری ها به نفع منافع ملی ما نیست.

ترامپ با بی تفاوتی تمام تصمیمات فساد اقتصادی اوکراین را اتخاذ کرد..حالا بر همگان اشکار شده است که ترامپ در واقع ازاوکراین خواسته با ارائه تحقیقاتی ساختگی ، روسیه را از خرابکاری های انتخاباتی در ارائ الکترال 2016 تبرئه کند وجو بایدن رقیب سرسخت انتخاباتی خود در سال 2020 را بی حیثیت نماید. گزارش تایمز فاش می نماید که مقامات ارشد ترامپ حرکت به ظاهر مبارزه با فساد اوکراین (که حتی هدف واقعی ترامپ هم نبود) را به نفع کشور نمی دانستند.

وکلا در دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید (OMB) تمام کوشش خود را به کار بستند تا با یافتن استدلال های قانونی دور از ذهن از سمت فرماندهی کل قضایی ترامپ استفاده نموده و با لغو کردن اختیارات کنگره در موضوع یاری ها، همه موانع قانونی سد راه ترامپ برای بلوکه کردن انها را از پیش رو بردارند.

مایکل دافی ، یکی ازمنصوبین سیاسی در OMB ، از آنجایی که خود در بلوکه کردن یاری ها نقش داشت ، سعی کرد پنتاگون را مسئول پی گیری و ارسال یاری ها معرفی نموده و از خود و کاخ سفید سلب اتهام نماید. یکی از مقامات پنتاگون در این باره گفت : از شنیدن این ادعا ماتم برد.

دافی این یاری ها را با تاکتیک های بوروکراتیک بسیار غیرمعمول بلاک کرد و حاضر نشد به مقامات پنتاگون بگوید که چرا ترامپ از ارسال انها خودداری می نماید و انها را نزد خود نگه داشته است.

غیر ممکن است بتوانیم این سناریو را آنطور که مدافعان ترامپ روایت می نمایند ، بخوانیم. اینکه این پول به منظور اهداف سیاسی معقول بلوکه شد ه بوده و هیچ گونه اخاذی صورت نگرفته بوده است، دروغ محض است. چرا که طبق این گزارش درست زمانی این پول از بلوک در می آید که اکراین تحقیقات مورد نظر ترامپ را تحویل می دهد.

بسیاری از مقامات نگرانند ، بلوکه کردن یاری ها باعث بی اعتباری قوانین شده ودامنه ان به تمامی زمینه ها گسترش داده می شود. بعضی دیگر اقدامات ترامپ را مغایر با منافع ملی دانسته و از پاسخ گو نبودن ترامپ ابرازنگرانی می نمایند. یکی از مقامات ارشد اجرایی که در این طرح نقش داشت سعی کرد کاخ سفید را از این اتهامات دور نموده و بر تمامی این تخلفات سرپوش بگذارد.

با این وجود ، انچه که این اطلاعات جدید را وحشتناک تر می نماید ، این است که بسیاری از این مقامات که مستقیماً در بلوکه کردن یاری ها نقش داشتند ، همان کسانی هستند که ترامپ از حضورشان در جلسه استیضاح مجلس جلوگیری کرد.

در اینصورت ، محاکمه ای بدون اظهارات شاهدان غیر قابل اجتناب می شود. دموکرات ها می خواهند توضیح واقعه را از زبان مالوانی ، بولتون ، دافی و بلر بشنوند و دقیقا به همین خاطر است که مک کونل بدون حضور شاهدان در محاکمه از دست یابی ما به حقیقت جلوگیری می نماید.

چشمان ما اکنون بینا تر از همواره به عمق فاجعه باز شده است، که چه تعدادی از مقامات در این نقشه دست داشتند و چقدر مک کانل و ترامپ اصرار دارند که همه چیز را توجیه نمایند. تمام ماجرا چنان واضح و روشن است که هیچ بعید نیست خاکریز رسانه ها با هر گرایشی نابود شده و جایی برای دفاع از ترامپ نماند.

مدافعان ترامپ در معرض خطر بزرگی قرار دارند. زیراحالت دیگری هم احتمال دارد. اگر مک کانل با برگزاری محاکمه ای ساختگی به یک تبرئه سریع الوصول دست یابد، این احتمال می رود که در اینده دوباره ، این پرونده رو شده و موی دماغ جمهوری خواستار شود و اینباربا افشا شدن تمامی ماجرا عمق فساد و رسوایی ترامپ و پیروانش با شدت بیشتری بر ملا شود.

همانطور که جورج . تی. کانوی در اینباره می گوید: در چنین سناریویی مدافعان ترامپ با خودداری کردن از ارائه شواهد، در اتشی خواهند سوخت که اکنون سعی در پنهان کردنش دارند.

افشاگری های اخیر، نکته بالا را تأیید می نماید. مرکز حقیقت یابی عمومی (CPI) با کسب اجازه از دادگاه درحال آنالیز اسناد به منظور آنالیز نقش OMB (دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید) و پنتاگون در بلوکه کردن یاری ها می باشد . از این طریق به ای میل های دافی دست پیدا نموده است اما بخش عمده ای از این ای میل ها حذف شده بودند.

مرکز حقیقت یاب برای دسترسی به موارد حذف شده به یک قاضی درخواست داده است .از انجایی که انتظار می رود حکم در ماه مارس جاری شود احتمال دارد که در همین مدت کم CPI به اطلاعات جدید بیشتری مبنی بر اگاهی مقامات از غیر قانونی بودن بلوکه کردن یاری ها ،دست یابد..

این اتفاق شاید پس از آن که جمهوری خواستار مجلس سنا با محاکمه ای ساختگی ترامپ را تبرئه کردند ، رخ دهد. اما آیا آنها واقعاً می خواهند با مخفی نگه داشتن چنین شواهدی ، ان هم در مواجهه با دور جدیدی از افشاگری های عمیقاً ناخوشایند ، زیر دین کشور بمانند؟

ظاهرا آن ها راحت ترند زیر دین مردم باشند تا اینکه شاهدان به توضیح کامل نقشه انها بپردازند.که این خود نشان دهنده میزان نگرانی انها از اگاهی مردم نسبت به حجم فسادی است که ترامپ مرتکب شده است.

منبع: واشنگتن پست 30 دسامبر/مترجم: تارا نوروزپور

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "انفجار افشا گری های جدید؛ آیا جای دفاع برای ترامپ گذاشته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انفجار افشا گری های جدید؛ آیا جای دفاع برای ترامپ گذاشته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید