این بیماری نوزادان را عقب مانده می کند!

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، یک فوق تخصص غدد و بیماری های متابولیک از کم کاری تیروئید به عنوان یک بیماری خطرناک برای نوزادان یاد کرد و اضافه کرد: تشخیص دیرهنگام این بیماری می تواند منجر به عقب ماندگی ذهنی مادام العمر نوزادان شود.

این بیماری نوزادان را عقب مانده می کند!

به گزارش ،دکتر محمود قاسمی با اشاره به وجود دو نوع کم کاری تیروئید در افراد گفت: یک نوع کم کاری تیروئید مادرزادی است که به دو دلیل حادث می شود، یکی نبود غده تیروئید در نوزاد و یا کوچک بودن این غده که توانایی ساخت کافی هورمون های تیروئیدی را ندارد.

وی افزود: با توجه به نقش هورمون های تیروئیدی در تکامل مغز و استخوان ها، کمبود یا نبود این هورمون ها در نوزادان می تواند موجب عقب ماندگی ذهنی مادام العمر آن ها شود.

قاسمی خواب آلودگی، زبان بزرگ، فرورفتگی بیش از حد وسط سر، کندی ضربان قلب، یبوست، زردی طولانی مدت و اختلال در رشد و شکم بزرگ را از جمله مهمترین علائم کم کاری تیروئید در نوزادان مطرح نمود وافزود: تشخیص به موقع این بیماری در نوزادان یک امر حیاتی است، اما متاسفانه در برخی موارد این بیماری بدون علامت است.

این فوق تخصص غدد و بیماری های متابولیک افزود: در حال حاضر این نوع از کم کاری تیروئید در همان سه تا پنج روزگی بعد از تولد، با نمونه برداری از کف پای نوزاد تشخیص داده شده و این نوع آزمایش هم اکنون برای تمام نوزادان انجام می شود.

قاسمی شرح داد: با تشخیص این نوع بیماری با تجویز قرص هایی، کمبود هورمون های تیروئیدی جبران می شود و مصرف این قرص ها برای نوزادانی که غده تیروئید ندارند تا انتها عمر باید صورت بگیرد.

وی افزود: نوع دیگر از کم کاری تروئید کم کاری اکتسابی است که عمدتا در بزرگسالان بروز می کند و یبوست، ریزش مو، احساس سرما، خشکی پوست، اختلال در حافظه، چاقی و اضافه وزن، بی حالی، خستگی، اختلالات خونریزی رحمی و کم شدن ضربان قلب از مهمترین علائم آن است.

قاسمی گفت: در برخی از موارد شدید این نوع بیماری احتمال نازایی هم وجود دارد و افراد دچار اختلال در حافظه و یادگیری می شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: این نوع از کم کاری تیروئید با مصرف دارو قابل درمان است و بعد از درمان نیاز است افراد هر چهار تا شش ماه یکبار آزمایش مربوط به هورمون های تیروئیدی را انجام دهند تا از شرایط عملکرد غده تیروئید خود آگاه شوند.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "این بیماری نوزادان را عقب مانده می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این بیماری نوزادان را عقب مانده می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید