بزرگترین جشنواره های ژاپن

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، جشن ها و مراسم های ملی نزد مردم ژاپن که پایبندی عمیقی به میراث و فرهنگ سرزمین خویش دارند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هنگام برگزاری جشن های مهم شهروندان ژاپنی از چهارگوشه کشور گرد هم می آیند و یکپارچه گرم شادی و اجرای مراسم های سنتی شان می شوند. در ادامه خبرنگاران شما را با پنج مورد از بزرگ ترین جشن های آیینی این کشور و آداب و رسوم ویژه ژاپنی ها هنگام برگزاری مراسم آشنا خواهد کرد. با خبرنگاران همراه شوید.

بزرگترین جشنواره های ژاپن

همه ساله صدها جشن و فستیوال کوچک و بزرگ در سراسر ژاپن برگزار می شود که از میان آن ها برخی نزد مردم اهمیت بیشتری در مقایسه با بقیه دارند. اگر پیش بیاید که شما در زمان برگزاری یکی از مراسم های زیر در ژاپن حضور داشته باشید و البته همراه اهالی این کشور در مراسم شرکت کنید، به طور حتم بینش عمیق و فراگیری از فرهنگ حاکم بر سرزمین آفتاب کسب می کنید و تجربه دل انگیزتان را هرگز فراموش نخواهید کرد.

1. Setsubun (گردش فصل)

در جریان این جشن که در روز سوم یا چهارم فوریه برگزار می شود بچه ها دانه های حبوبات مثل لوبیا و نخود را به طرف عروسک ها و ماسک هایی که نماد اهریمن هستند پرتاب می کنند. طبق سنت ها، هدف از برگزاری این جشن کمک به مردمی است که سعی دارند ارواح خبیث را از ضمیرشان دور کنند. در این مراسم پول، هدیه و شیرینی در میان انبوه جمعیت ریخته می شود و همه تلاش می کنند تا هدیه خود را به دست بیاورند. امروزه این جشن تبدیل به یکی از فستیوال های ملی ژاپن شده و بیشتر قسمت های آن از تلویزیون پخش می شود.

2. Shogatsu (سال نو)

مهم ترین رویداد در تقویم ژاپن شروع سال نو است. در ژاپن سال نو در روز 31 دسامبر و هماهنگ با شروع سال نو در کشورهای غربی شروع می شود. در خلال جشن سال نو اعضای خانواده ها دورهم جمع می شوند، مراسم های ویژه ای برگزار می کنند و خوش می گذرانند. بنا بر رسوم دیرینه در شب سال نو بزرگ ترها به بچه های کم سن و سال پول می دهند. همچنین با شروع نیمه شب مردم اغلب نوعی رشته فرنگی به نام سوبا (Soba Noodles) می خورند و پس ازآن امپراتور ژاپن با خواندن یک نیایش صبحگاهی سال نو را برای ملت تحویل می کند.

3. Hanami (دیدار با شکوفه های گیلاس)

هر سال در فصل بهار هنگامی که شکوفه های گیلاس صحنه های بی نظیری را در ژاپن خلق می کنند این جشن با شهرت جهانی اش برپا می شود. مردم از نقاط دور و نزدیک گرد هم می آیند و به تماشای جلوه های زیبای طبیعت می پردازند. جشنواره شکوفه های گیلاس، یا Hanami، هرسال از ماه مارس تا ماه مه ادامه می یابد. در طول این جشنواره ژاپنی ها دیداری تازه می کنند و به اتفاق اعضای خانواده یا دوستان خود برای گردش به دامن طبیعت می فرایند و با قدم زدن در زیر شکوفه های درختان از زیبایی بهار لذت می برند.

4. هفته طلایی

از آخرین روز ماه آوریل تا ششم ماه مه چهار مورد از مهم ترین فستیوال های ژاپن یکی پس از دیگری برگزار می شود. این دوره یک هفته ای که در ژاپن به هفته طلایی معروف شده از ایام اوج سفر در ژاپن است؛ چراکه عموم شهفرایندان ژاپنی در تدارک بازگشت به منزل و برگزار کردن مراسم ویژه این هفته در کنار خانواده هایشان هستند. هفته طلایی با گرامیداشت زادروز امپراتور ژاپن در بیست و نهم آوریل شروع می شود؛ پس ازآن مراسم در سوم مه برگزار می شود؛ در روز چهارم مه که نام گذاری شده است مردم بار دیگر برای تفریح به دامن طبیعت می فرایند؛ پنجم مه نیز است که در آن والدین ژاپنی برای رشد و تندرستی و شادی فرزندان خود جشن می گیرند.

5. Obon (یادواره درگذشتگان)

در این روز مردم ژاپن برای شادی روح اجدادشان مراسم ویژه ای برگزار می کنند. اگرچه این مناسبت در تقویم ژاپن تعطیل رسمی نیست اما بازهم ژاپنی ها خیلی جدی به آن پایبند هستند. در این یادواره مردم از معابد و زیارتگاه ها بازدید می کنند، آتش برمی افروزند و بسکمک نیز بر دیوار خانه هایشان فانوس می آویزند. بنا بر سنت های دیرینه، این روشنایی چراغ راه ارواح در جهت سفرشان خواهد بود. حضور در هر یک از مراسم بالا شانس بسیار خوبی را برای گردشگران فراهم می کند تا فرهنگ اصیل ژاپنی را بهتر درک کنند. تجربه شرکت در این جشنواره ها هم اوقات خوشی برای مسافران سرزمین آفتاب رقم می زند و هم در شناخت بیشتر این دیار زیبا و پیچیده بسیار ثمربخش خواهد بود. منبع: Mappingmeganمنبع: کجارو

به "بزرگترین جشنواره های ژاپن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین جشنواره های ژاپن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید