رباط آصف در گذر زمان

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، خبرنگاران/خراسان جنوبی رباط آصف، در فاصله حدود 35 کیلومتر شمال شهر بیرجند در جهت جاده بیرجند به موسویه و در نزدیکی روستای شوشود واقع شده است که با گذر زمان، گرد بی توجهی بر چهره اش نقش بسته به گونه ای که کمتر کسی این بنای تاریخی را می شناسد.

رباط آصف در گذر زمان

رباط آصف، نام کاروانسرایی است که در سال 1251 هجری قمری زمانیکه آصف الدوله حاکم خراسان بوده است ساخته شده است.

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، بنا با پلانی چهار ضلعی دارای حیاط مرکزی وسیعی است که بارانداز کاروان ها بوده است و حجره ها، اصطبل و آب آنبار در اطراف آن واقع شده است. در ورودی بنا در سمت جنوب واقع شده است و در طرف مقابل آن آب انبار بزرگی وجود دارد که مورد احتیاج کاروانیان را تامین می کرد.

آب ورودی آب انبار از آبراهه ای که به آن منتهی می شد، تامین می گردد. در بخش شرقی بنا اصطبل قرار داشته است.

این بنا در کنار رودخانه ای وجود دارد که اگر چه در حال حاضر آب چندانی ندارد، اما سلما یکی از عوامل ساخت این بنا در این نقطه بوده است.

بنا از نوع بناهای دو ایوانی است؛ ایوان جنوبی که راستا ورودی است و ایوان شمالی که در انتهای آن آب انبار پلکانی واقع شده است. ایوان جنوبی دو طبقه است که به نظر می رسد طبقه دوم محل نگهبانی و کنترلی بوده است.

تزئینات خاصی بجز مقداری آجرچینی در دو سوی ایوان شمای مشاهده نمی گردد و به طور کلی بنایی ساده و بدون تزئینات است.

این کاروانسرا با توجه به راستا آن مطمئنا تاثیر زیادی در تجارت و امنیت راستاهای قهستان داشته است. در ورودی کاروانسر در سمت جنوب که اتاقکی بر روی آن واقع شده است و نقش نگهبانی و کنترلی داشته است. ایوان شمالی و حیاط کاروانسرا که حجره ها در اطراف آن قرار دارند، این ایوان به آب انبار منتهی می گردد.

ایوان ورودی از سمت داخل کاروانسرا که پلکان سمت چپ راه رسیدن به طبقه دوم و پشت بام بوده است، نمای کاروانسرا از پشت بام که علاوه بر فضای داخل کاروانسرا سقف های گنبدی بنا را نیز نشان می دهد.

نمای کلی کاروانسرا بر دشت و در کنار رودخانه فصلی که به نظر می رسد نقشی مهمی در ساخت کاروانسرا در این نقطه داشته است.

حفظ و حراست از آثاری چون این کاروانسرا به معنای حراست از تاریخ یک ملت است، تاریخی که پر از فراز و نشیب بوده و انسان هایی برای حفظ بقا و حفظ تمامیت ارضی این سرزمین در دل این تاریخ زندگی می نموده اند.

عکس: امیرحسین کریمی مقدم

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "رباط آصف در گذر زمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رباط آصف در گذر زمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید