عابدینی: ایران و روسیه از بازیگران اصلی پیچ تاریخی جهانی هستند ، آمریکا پروژه منطقه خاکستری را کلید زده است

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه دهه دوم قرن 21 یک پیچ تاریخی مهم در جریان است گفت: ایران، روسیه، چین و آمریکا از بازیگران اصلی محسوب می شوند.

عابدینی: ایران و روسیه از بازیگران اصلی پیچ تاریخی جهانی هستند ، آمریکا پروژه منطقه خاکستری را کلید زده است

حسن عابدینی، کارشناس مسائل بین الملل در مصاحبه با خبرنگار سیاسی وبلاگ توسعه دهنده ها، در مورد اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه مردم لبنان و عراق نمی خواهند بخشی از شبه نظامیان ایران باشند، گفت: ایالات متحده در چارچوب روابط بین الملل نظریه تازه ای را دنبال و تلاش می کند تا تحولات بین المللی را از دریچه این نظریه تحلیل کند و آن هم پروژه منطقه خاکستری است.

وی ادامه داد: در این پروژه آمریکا معتقد است منافع و نفوذ او در مناطق موسوم به خاکستری به چالش کشیده شده است و به گونه ای راهبرد آمریکای اول که ترامپ آن را سرلوحه خود قرار داده با دشواری روبرو خواهد بود.

عابدینی با اشاره به اعتقاد مقامات بلند پایه ایالات متحده مبنی بر اینکه در این منطقه باید از همه ابزار های جنگی برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنند، شرح داد: با این سیاست به دنبال آن هستند که رفتار آن ها منجر به جنگ فراگیر و متعارف نشود و در مورد جمهوری اسلامی به طور خاص نیز وقتی ایران اراده خود را نشان می دهد که اگر به حوزه سرزمینی ما تجاوز شود با تمام توان دفاع خواهیم کرد آمریکا عقب می نشیند.

این کارشناس مسائل بین الملل مصداق این اتفاق را حضور پهپاد های آمریکایی در ایران و انهدام آن دانست و گفت: در این مرحله آمریکایی ها عقب نشینی کردند، چون به این نتیجه رسیدند که عملکرد مقابله به مثل آن ها منجر به جنگ فراگیر خواهد شد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر وقتی ایران راجع به مسئله مربوط به ناو جنگی آمریکا واکنش منفی نشان می دهد آمریکایی ها ناو آبراهام لینکلن را به جای اینکه در خلیج فارس بیاورند 300 مایل دورتر و در آب های آزاد نگه می دارند.

عابدینی با اشاره به اینکه در دهه دوم قرن بیست و یکم جمهوری اسلامی روبرو با یک جنگ ترکیبی، نامنظم و نامتقارن و سیاسی شده است، گفت: ما نیز باید اهداف خود را از طریق این جنگ پیش ببریم که ابزار آن ها استفاده از نیرو های نیابتی و حملات سایبری است.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به ناآرامی های عراق یادآور شد: در این کشور قریب به 1800 NGO سازماندهی شده و آن ها در میدان فعالیت های مدنی عهده دار نقش های مهم هستند و این آمریکاست که در پس پرده به ایفای نقش می پردازد.

وی ادامه داد: به همین دلیل و در حوزه کمک به تکفیری ها آن ها را از عراق و شامات به افغانستان منتقل می کنند و نوع دیگری از جنگ های نیابتی را رقم می زنند.

عابدینی در مورد انگیزه آمریکایی ها از این رفتار گفت: آن ها معتقدند در پروژه منطقه خاکستری باید از نظامیان، شبه نظامیان، نیرو های تحت کنترل دولت و... استفاده کنند، اما هیچ کدام از این ابزار انگشت اشاره را به صورت مستقیم متوجه ایالات متحده نکند.

این کارشناس مسائل بین الملل دیگر ابزار های آمریکا را به راه انداختن جنگ اطلاعاتی مستمر بر ضد دولت های محور مقاومت، ابزار های اقتصادی (مثل تحریم)، شکل دادن به شورش های اجتماعی و ... در منطقه دانست و گفت: آمریکایی ها به صورت روشن در تمام ناامنی ها و حرکت های ضد مردمی حضور دارند و تلاش می کنند آن را به گردن دیگری بیندازند و در این بین جمهوری اسلامی را کشوری در مظان اتهام ناآرامی های رخ داده در سایر کشور ها نشان دهند.

وی شرح داد: در این فرایند جمهوری اسلامی و محور مقاومت باید چند کار اساسی انجام دهند اول آنکه شفافیت های لازم در زمینه پشت پرده فتنه های آمریکایی را از طریق رسانه ها و فضای مجازی انجام دهند و در مرحله بعد باید به بازدارندگی راهبردی برسند که خوشبختانه در بسکمک موارد جمهوری اسلامی و محور مقاومت به این مرحله رسیده اند و مصداق آن را می توان مسائل مربوط به دفاعی و انهدام پهپاد ها دانست.

عابدینی اقدام بعدی را عملکرد یکپارچه همه محور مقاومت از جمله ایران، عراق، سوریه و لبنان دانست و گفت: گذشته از کشور های محور مقامت کشور های همسو با این محور نیز از جمله روسیه و چین باید دارای اقدامات یکپارچه و همسو باشند و آمریکا در این مرحله بیش از هر زمان دیگر مراقب است که وارد جنگ فراگیر نشود بر همین اساس راهبرد محور مقاومت باید این باشد که واهمه ای از اقدامات جسورانه نداشته باشد تا آمریکایی ها بدانند دوران بزن درویی تمام شده است.

این کارشناس مسائل بین الملل اقدام آخر را ارسال پیام های آشکار و پنهان برای نظام سلطه دانست و یادآور شد: این رویکرد نیز تاثیرات زیادی بر دستگاه محاسباتی دشمن خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه در دهه دوم قرن بیست و یکم یک پیچ تاریخی مهم در جریان است و در این پیچ بازیگران اصلی تعیین تکلیف خواهند شد، گفت: ایران، روسیه، چین و آمریکا از جمله بازیگران اصلی محسوب می شوند و ما معتقدیم برای عبور از این پیچ تاریخی جنگ اراده ها شکل خواهد گرفت و هر کس اراده قوی تری داشته باشد آینده فردای پسا دوره خاکستری را از آن خود خواهد کرد.

عابدینی شرح داد: الان پیروزی با گفتمانی است که توان اغنا کنندگی بیشتری داشته باشد و شواهد حکایت از آن دارد که آمریکا این توان را ندارد، اما محور مقاومت این ظرفیت را دارد که افکار عمومی آن را بپذیرند و باید با استفاده از رسانه ها که اخیرا فضای مجازی هم به جمع آن ها اضافه شده محور مقاومت دوره پسا خاکستری را از آن خود کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "عابدینی: ایران و روسیه از بازیگران اصلی پیچ تاریخی جهانی هستند ، آمریکا پروژه منطقه خاکستری را کلید زده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عابدینی: ایران و روسیه از بازیگران اصلی پیچ تاریخی جهانی هستند ، آمریکا پروژه منطقه خاکستری را کلید زده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید