قیمت های عجیب در بازار برنج

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، ضمن آنکه برنج های وارداتی تنظیم بازار تایلندی هم به قیمت هر کیلوگرم 5 هزار تومان و هندی دانه بلند (کیسه قرمز) هم به قیمت هر کیلوگرم 8 هزار تومان در این مراکز عرضه می شدند و در این بخش هم شاهد رشد 4 برابری قیمت برنج نسبت به سال گذشته هستیم. البته نکته قابل تامل این است که بر اساس مشاهدات میدانی قیمت هر کیلو برنج ایرانی طی دو ماه گذشته از 45هزار تومان فراتر رفته و حالا واسطه های خرید و فروش برنج صحبت از برنج کیلویی 55 هزار تومان می نمایند. فرایند افزایش قیمت این محصول از ابتدای سال هرگز به شتاب یک ماه اخیر نبوده است و به نظر می رسد اعلام خبر کاهش بیش از 18درصدی فراوری و برداشت برنج به علت خشکسالی و کم بارشی سال جاری، با ایجاد جو روانی در بازار برنج، قیمت این محصول را در یک ماه اخیر به شدت بالا برده است.

قیمت های عجیب در بازار برنج

جمیل علیزاده شایق، دبیرانجمن برنج ایران در خصوص شرایط این روز های بازار برنج و گرانی های اخیر براین باور است که سال هاست واسطه ها و دلالان با مراجعه به منطقه ها شمالی و شهر های فراورینماینده برنج این برنج ها را خریداری می نمایند و به شهر های عظیم می برند و آن را گرانتر ازقیمت واقعی اش می فروشند. او در ادامه به اعتماد گفت: در حال حاضر که در انتهای شهریور ماه هستیم برنجی در دست شالی کاران موجود نیست و کشاورزان عمدتا در مرداد و اوایل شهریور ماه برنج ها را به کارخانه داران تحویل می دهند.

زمین کشاورزان و فراوریات شان محدود شده است

دبیر انجمن برنج توضیح داد: زمین کشاورزان برنج کار در شمال کشور به مقدار ای کوچک شده و فراوریات شان محدود شده است که توانایی این را ندارند تا فراوریات شان را به امید ماه های آینده نگه دارند که گران تر بفروشند بنابراین این نرخ گذاری ها در دست بازرگانان عظیم است. علیزاده شایق اعلام کرد: به تازگی کارخانجات خودشان اقدام به کار بازرگانی برنج نموده اند و زمانی که شالی را از کشاورز می خرند تا تبدیل به برنج نمایند واحد بازرگانی راه می اندازند و کار بازرگانی را خودشان انجام می دهند بنابراین می توان گفت تعداد دلالان هم در بازار نسبت به گذشته کمتر شده است و زمانی که فردی به قصد خرید برنج به شمال می رود می تواند به راحتی از کارخانه برنج تهیه کند. دبیرانجمن برنج ایران با بیان اینکه نه تنها قیمت برنج بلکه قیمت همه کالا های اساسی و ... افزایشی شده است، ادامه داد: البته باید یک تفاوتی میان قیمت برنجی که در تهران و شهر های عظیم عرضه می گردد با قیمتی که در شهر های شمالی عرضه می گردد قائل شد، اما نه این مقدار که قیمت آن تفاوت فاحشی با کارخانه دارد. علیزاده شایق با بیان اینکه در این بازارهیچ نظارتی وجود ندارد، ادامه داد: قیمت برنج در مراکز فراوری تا هفته گذشته در محدوده 40 هزار تومان بود که در حال حاضر تغییر نموده و بالا رفته است، اما این موضوع را نمی توان نادیده گرفت که تفاوت قیمت برنج در شمال و منطقه ها عرضه بسیار زیاد شده است.

نهاد های نظارتی خود را به خواب زده اند

دبیر انجمن برنج گفت: بار ها در شبکه های مختلف رسانه ملی و در رسانه های دیگر اعلام نموده ایم که متاسفانه شبکه های نظارتی در بازار برنج خودشان را به خواب زده اند و بیدار نمی شوند زیرا تنها قیمت برنج نیست که با حرکت از منطقه ها شمالی به شهر های عظیم دستخوش تغییر می گردد بلکه کیفیت این برنج هم تغییر می نماید و برنجی که در شمال کشور با دو تا سه درصد خرده می توان تهیه کرد در تهران مقدار خرده ها به 10 تا 12 درصد می رسد و حتی احتمال ناخالصی آن هم به شدت بالا می رود و هیچ کس هم جوابگو نیست. علیزاده شایق با اشاره به نامه انجمن واردنمایندگان برنج به رییس جمهور توضیح داد: در خصوص برنج خارجی دیدگاهی که وجود دارد این است که شرکت بازرگانی دولتی را رقیب بخش خصوصی می دانند این در حالی است که این شرکت باید نقش حمایتی داشته باشد، اما این قضیه برای برنج داخلی وجود ندارد زیرا فراورینمایندگان برنج داخلی هر کدام جداگانه مشغول فعالیت هستند.

شفاف سازی قیمت ها با راه اندازی بورس برنج

دبیرانجمن برنج با بیان اینکه قراربراین است تا برنج در بورس کالا عرضه گردد، گفت: بازار بورس برنج در حال راه اندازی است و این بازار به نفع کشاورزان خواهد بود چرا که خود کشاورزان به صورت مستقیم می توانند وارد این بازار شوند و برنج خود را قیمت گذاری نمایند و خریدار با ورود به این بازار خرید خود را انجام می دهد. علیزاده شایق با بیان اینکه با این اقدام دست واسطه ها هم از بازار برنج کوتاه خواهد شد، اضافه کرد: فعال شدن بازار بورس برنج به نرخ گذاری این کالا و شفافیت در این بازار یاری خواهد نمود، اما متاسفانه مردم فرق میان بورس کالا و بورس اوراق بهادار را نمی دانند و با سابقه تلخی که در شاخص های بورس در دولت آقای روحانی پیش آمد مردم از کلمه بورس به صورت کلی ترسیده اند. لازم به ذکر است؛ احتیاج سالانه کشور به این محصول استراتژیک حدود سه میلیون تن در سال است که براساس گزارش وزارت جهاد کشاورزی حدود 2.5 میلیون تن برنج در امسال از شالیزار های کشور برداشت شده که 90 درصد از آن سهم سه استان شمالی است و کل واردات برنج امسال 250هزار تن بوده و 70هزار تن برنج خارجی هم به علت همزمان شدن با فصل ممنوعیت واردات در بنادر رسوب نموده است، بر اساس آمار ها واردات برنج امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نصف شده، درحالی که کل واردات سال 99 هم در مقایسه با سال 98 کاهش 50درصدی داشت.

منبع: فرارو

به "قیمت های عجیب در بازار برنج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت های عجیب در بازار برنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید