لزوم تامین هرچه زودتر واکسن کرونا در کشور، اهمیت تداوم محدودیت های کرونایی

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، فوق تخصص ICU بیمارستان مسیح دانشوری تهران با اشاره به تاثیر محدودیت ها و مداخلات بر کاهش و قطع زنجیره شیوع کرونا، گفت: هر نوع اعمال محدودیت با هدف کاهش ترددها می تواند میزان مبتلایان به کرونا و در نهایت چرخش ویروس را کمتر کند.

لزوم تامین هرچه زودتر واکسن کرونا در کشور، اهمیت تداوم محدودیت های کرونایی

دکتر محمدرضا هاشمیان - استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با وبلاگ توسعه دهنده ها با اشاره به اثرگذاری محدودیت ها و پروتکل های کرونایی چند هفته گذشته بر کاهش آمار ابتلا و مرگ و میرها، مطرح کرد: طی چند روز اخیر همچنین شاهد کاهش مراجعات سرپایی و احتیاج به آی سیو در بسیاری از بیمارستان ها بوده ایم.

وی همچنین از شرایط رضایت بخش آی سی یوها در مقایسه با ماه های گذشته اطلاع داد و گفت: فرایند درمان کرونا نسبت به روزهای ابتدایی شیوع کاملا در کل کشور متفاوت شده و امروز درمان های منظم و منسجم تری به بیماران ارائه می گردد؛ به گونه ای که در حال حاضر نسبت آمار مرگ و میر به موارد تشخیص داده شده کاهش پیدا نموده است.

تاثیر محدودیت ها و مداخلات بر کاهش و قطع زنجیره شیوع کرونا

وی با بیان اینکه همچنین کاهش آمار ابتلا نشان دهنده تاثیر محدودیت ها در کاهش بار بیماری و اپیدمی است، گفت: انجام مداخلات سخت گیرانه و اعمال محدودیت ها برای کاهش و قطع زنجیره شیوع کرونا راه چاره مناسبی برای کنترل بیماری است و ای کاش این نوع محدودیت ها از همان ماه های اول که بارها از سوی متخصصان درخواست شده بود به صورت ساعتی، هفتگی و یا انتهای هفته ها اعمال می شد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر اینکه تداوم محدودیت ها در روزها و ماه های آینده یاری نماینده خواهد بود، ادامه داد: در کل جهان ثابت شده هر نوع اعمال محدودیت با هدف کاهش ترددها می تواند میزان مبتلایان به کرونا و در نهایت چرخش ویروس را کمتر کند.

پرهیز از دورهمی های خانگی

این پزشک متخصص همچنین با بیان اینکه بر اساس مطالعات اجرا شده دورهمی های کوچک خانگی به عنوان یکی از عوامل خطر در شیوع بیشتر بیماری معرفی شده اند، گفت: بنابراین پرهیز از دورهمی های کوچک به بهانه های مختلف می تواند به کاهش بار بیماری و پیشگیری از ابتلاهای خانوادگی اثرگذار باشد.

وی پرهیز از برگزاری دورهمی های یلدایی در شرایط کرونا را به منزله احترام به بزرگترها و سالمندان دانست و گفت: از آنجا که سالمندان جزو گروه های پرخطر محسوب می شوند، لذا سال جاری برای احترام به سالمندان و در جهت حفظ سلامت و جانشان باید از ملاقات فیزیکی به مناسبت یلدا اجتناب کنیم.

خطر کرونا همچنان ادامه دارد

هاشمیان همچنین با تاکید بر ضرورت تداوم محدودیت های کرونایی در روزهای آینده و به شکل موجه، اظهار کرد: محدودیت ها باید به گونه ای تداوم داشته باشد که نه افراد از نظر مالی متضرر شوند و نه سلامت جامعه مجددا به خطر بیافتد، چراکه لغو ناگهانی محدودیت ها می تواند مجددا به شیوع بیشتر و افزایش بار اپیدمی منجر گردد.

این فوق تخصص آی سی یو با بیان اینکه خطر کرونا همچنان ادامه دارد، گفت: مردم و مسوولان نباید کاهش بار بیماری را به منزله اتمام خطر و عادی انگاری شرایط تلقی نمایند؛ چراکه در این صورت قطعا زمستان سختی را پیش رو خواهیم داشت.

شرایط بیماری در زمستان دشوارتر است

وی با بیان اینکه زمستان سال گذشته جهان و کشور ما درگیر این بیماری شدند، گفت: در زمستان و فصل سرد سال به دلیل شیوع و افزایش انواع بیماری های تنفسی و ریوی، شرایط دشوارتر و غافلگیرنماینده تر بوده و بخصوص افراد دارای ریسک خطر بیشتر یعنی سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای یا دارای مسائل ریوی و سایر عفونت ها باید بیش از پیش مراقب باشند.

هاشمیان تاکید نمود: باید همچنان نگران روزهای سرد و پرمخاطره تر زمستان باشیم و محدودیت ها و پروتکل ها را همچنان رعایت کنیم؛ چراکه بیماری و اپیدمی همچنان فعالانه در حال چرخش در جامعه بوده و هر روز ممکن است خودمان یا اطرافیان دچار این بیماری شویم.

اخذ سیاست های واحد و شفاف برای نحوه ورود و زمان تزریق واکسن

این فوق تخصص آی سی یو در سرانجام با تاکید بر اینکه تهیه و تزریق هرچه سریع تر واکسن جهت مصون سازی کادر درمان و عموم مردم یک مطالبه عمومی است، گفت: هر چه زودتر واکسن به دست ما برسد، با خسارت های جانی کمتری از این بحران خارج می شویم. بنابراین امیدواریم با آمدن واکسن هر چه سریع تر شاهد کاهش بسیار شدید آمار ابتلا و مرگ و میرها در کشور باشیم.

وی همچنین بر اخذ سیاست های واحد و شفاف برای نحوه ورود و اعلام زمان تزریق واکسن از سوی سیاستگذاران حوزه درمان تاکید نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "لزوم تامین هرچه زودتر واکسن کرونا در کشور، اهمیت تداوم محدودیت های کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم تامین هرچه زودتر واکسن کرونا در کشور، اهمیت تداوم محدودیت های کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید