نامه وزیر علوم به روسای دانشگاه ها، از واحدهای فناور در فراوری محصول موثر در مقابله با کرونا حمایت کنید

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، وزیر علوم در نامه ای به روسای دانشگاه ها، حمایت از واحدهای فناور در فراوری محصول موثر در مقابله با کرونا را ابلاغ کرد و به پژوهشگاه ژنتیک برای تامین نیازهای مرتبط ماموریت داد.

نامه وزیر علوم به روسای دانشگاه ها، از واحدهای فناور در فراوری محصول موثر در مقابله با کرونا حمایت کنید

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ توسعه دهنده ها به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نامه ای به روسای دانشگاه ها ضمن تأکید بر لزوم حمایت از واحدهای فناور دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری در فراوری محصول یا خدمت موثر در مقابله با کرونا، به پژوهشگاه ملّی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری مأموریت داد بر تامین احتیاجهای مرتبط با همکاری متخصصان سراسر کشور اهتمام ورزد.

متن بخشنامه غلامی که در دو بخش اقدامات عمومی و اقدامات تخصصی به تشریح دقیق هر یک از فعالیت ها و اقدامات لازم در مورد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا پرداخته، به توضیح زیر است:

رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری

بدین وسیله از اقدامات صورت گرفته به دست خانواده عظیم آموزش عالی در مواجهه با مسائل حاصل از شیوع بیماری کووید -19 که با حفاظت از سلامت دانشجویان، استادان و کارکنان به وسیله تمهیدات اتخاذشده به منظور بهره گیری از آموزش های الکترونیک و نیز مطلع سازی، اطلاع رسانی و ترویج دانش و مهارت های پیشگیری از شیوع ویروس شروع شد تشکر و قدردانی می کنم.

بدیهی است با توجه به مسئولیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در کارگروه علم و فناوری و نیز در شرایطی که این بیماری تمامی عرصه های زندگی اجتماعی مردم را تحت تأثیر قرار داده است، مواجهه و کاهش هزینه ها و پیامدهای آن عزم ملّی و کوشش مضاعفی را می طلبد و ضروری است تمامی رؤسا و همکاران با ورود عالمانه و مؤثر در این عرصه ها اقدامات زیر را به اجرا درآورند:

الف) اقدامات عمومی

1- تقویت اعتمادسازی نسبت به نهادهای متخصص و دست اندرکار موضوع

2- ترویج گفتمان همدلی و همبستگی ملّی

3- برجسته سازی مسئولیت پذیری کنشگران این عرصه، تقویت روحیه ازخودگذشتگی، فداکاری و نوع دوستی

4- یاری به بالا بردن ایمنی، ذهنی و روانی و اجتماعی جامعه و پرهیز از ایجاد گسترش ناامنی و هراس فردی و جمعی

5- یاری به اثربخشی نظام ارتباطی جامعه از جمله صدا و سیما، مطبوعات و رسانه های محلی و تخصصی، حرفه ای و شبکه های معتبر اجتماعی در استان ها، به منظور آموزش همگانی و سبک زندگی مناسب با شرایط بحران

6- برقراری کانال ارتباطی با استادان، دانشجویان و کارکنان به منظور تقویت فرایند مطلع سازی و فعال کردن آنها در حوزه پیشگیری از انتقال بیماری در خانواده ها و فضاهای عمومی

7- دعوت از دانشجویان برای پیوستن به پویش اجتماعی مقابله با بیماری کووید -19 (دانشجویان می توانند با مراجعه به لینک https://itmfd.behdasht.gov.ir/page/corona نسبت به ثبت نام در این پویش ملّی اقدام نمایند).

8- تسهیل شرکت استادان و دانشجویان در پیوستن به پویش ها و فعالیت های خیرخواهانه

9- فعال بودن دانشگاه در تمامی عرصه ها به غیر از حوزه آموزش حضوری و پرهیز از هرگونه تصمیم گیری خارج از ضوابط و چارچوب های ملّی برای فعالیت های دانشگاه.

ب) اقدامات تخصصی

1- تشکیل ستاد مطلع سازی، همکاری و پیشگیری از شیوع بیماری کووید -19 با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در دانشگاه مشخص استان ها

2- ارتباط مستقیم با دانشگاه های علوم پزشکی در استان به منظور یاری به برطرف احتیاجهای پژوهشی و عملیاتی آنها. در این خصوص ضروری است رئیس دانشگاه یا نماینده تام الاختیار وی در ستاد کرونای استان و کمیته های تخصصی حضور دائمی داشته باشند تا بتوانند موارد را با مدیریت دانشگاه و اعضای هیئت علمی هماهنگ نمایند.

3- استمرار فعالیت های آموزشی غیرحضوری.

4- با توجه به توانمندی های موجود در حوزه های علوم پایه و زیست فناوری در دانشگاه ها، به ویژه در دانشکده های علوم پایه، کشاورزی و دامپزشکی و ضرورت همکاری آنها با وزارت بهداشت در تهیه کیت های تشخیصی و آنالیز نمونه ها و سایر عملیات پشتیبانی مقرر شد تا پژوهشگاه ملّی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری مسئولیت هماهنگی های لازم را به عهده داشته باشد.

از این رو، ضروری است که معاونان محترم پژوهشی مؤسسات با هماهنگی پژوهشگاه ملّی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری نسبت به تأمین احتیاجهای زیر به دست همکاران متخصص اقدام نمایند:

1-4 ساخت واکسن های متنوع بر اساس روش های نوین

2-4 فراوری داروهای مؤثر جهت پیشگیری و درمان ویروس کووید -19

3-4 فراوری کیت های تشخیصی و مواد اولیه مورد احتیاج آنها

4-4 انجام مطالعات ژنومی سویه¬های کووید -19 شایع در ایران

5-4 انجام مطالعات مربوط به تأثیر فاکتورهای مهارنماینده ویروس و تقویت نماینده سیستم ایمنی برای مقابله با ویروس

6-4 مطالعه اثرات درمانی گیاهان دارویی و مواد مؤثر آنها

7-4 مطالعات همه گیری شناختی (اپیدمیولوژیک) گسترش و مهار ویروس در جمعیت ایران و دنیا

8-4 فراوری مواد ضدعفونی نماینده مؤثر و روش های نوین ضدعفونی کردن

5- حمایت از واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد دانشگاهی و پارک های علم و فناوری که در زمینه فراوری محصول یا خدمت مورد استفاده با هدف کاهش بار خسارت ویروس کویید -19 فعالیت می نمایند. در این ارتباط لازم می دانم از پارک های علم و فناوری که حسب گزارش های دریافتی بیش از 60 واحد فناور و شرکت های دانش بنیان خود را جهت فراوری دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی پشتیبانی و فعال نموده اند، تشکر کنم.

6- از تمامی پارک های علم و فناوری و مراکز رشد دانشگاهی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی و همچنین، آزمایشگاه های تخصصی که دارای امکانات و تجهیزات لازم برای فراوری در هر سطح و مقیاسی هستند انتظار می رود که فراوری اقلام مورد احتیاج را با پشتیبانی مؤسسه در دستور کار خود قرار دهند.

7- ضروری است که معاونان فرهنگی و دانشجویی مؤسسات نسبت به فعال سازی هسته های فکری در قالب شبکه های جامعه و دانشگاه یا اتاق فکر به توضیح زیر اقدام نمایند:

7-1- هسته اجتماعی-مالی با حضور استادان رشته های جامعه شناسی، اقتصاد، مدیریت، علوم سیاسی و… با هدف تحلیل پیامدهای مالی و اجتماعی راهکارهای کاهش هزینه های اجتماعی و مالی حاصل از معضل کرونا

7-2- تشکیل هسته مشاوره اجتماعی-فرهنگی با حضور استادان روان شناسی، مشاوره، علوم تربیتی و… با هدف:

- آموزش و بحث در مورد تاکتیک های مربوط به شیوه های پیشگیری (ازخودمراقبتی تا برنامه های سازمانی)

- برگزاری و معرفی برنامه هایی که موجب کاهش احساس درماندگی، سرخوردگی و ناامیدی، یأس و اضطراب، بی پناهی و بی اثری و انفعال مردم می گردد.

- معرفی برنامه ها و راهکارهایی جهت کاهش تنش های روانی و بیم و نگرانی در جامعه

7-3- تشکیل هسته آنالیز های محیطی و بوم شناختی با حضور استادان رشته های محیط شناسی، جغرافیا، برنامه ریزی منطقه ای، شهری، روستایی و… با هدف معرفی فنون و برنامه های شیوع محیطی و راهکارهای مطلعی دهنده و پیشگیرانه و معرفی خطرات محیطی و منطقه ای و راهکارهای مطلعی دهنده و پیشگیرانه

8- هماهنگی با صدا و سیما و سایر رسانه های تخصصی و محلی استان ها برای حضور استادان در برنامه ها برای ارائه تحلیل های واقع بینانه با هدف آرامش بخشی و یاری به کاهش آلام مردم

9- از آنجایی که آنالیز تأثیر تحولات ناشی از شیوع بیماری کووید -19 به اقتصاد، صنعت، و تجارت جامعه و ارائه راهکارهای لازم از اهمیت زیادی برخوردار است، ضروری است معاونان محترم پژوهشی با تشکیل کارگروه های تخصصی نسبت به آسیب شناسی و ارائه راهکارهای عملی برای مقابله با اثرات سوء آن اقدام نمایند و پیشنهادات قابل اجرای خود را اعلام نمایند.

10- از آنجا که انجمن های علمی، حرفه ای و تخصصی و همچنین کرسی های یونسکو در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی می توانند ظرفیت های مؤثری برای بالابردن تاب آوری جامعه در شرایط سخت فعلی ایجاد نمایند و خوشبختانه گام های مثبتی در این زمینه داشته اند در فراهم آوردن امکان حضور و مشارکت استادان و دانشجویان با آن ها مورد تأکید است.

11- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با مسوولیت انجام هماهنگی های لازم در حوزه علم وفناوری در شرایط فعلی با همه توان خود، در سطح مقدورات و امکانات وزارت عتف، از انجام اقدامات فوق پشتیبانی می نماید.

منبع: خبرگزاری فارس

به "نامه وزیر علوم به روسای دانشگاه ها، از واحدهای فناور در فراوری محصول موثر در مقابله با کرونا حمایت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه وزیر علوم به روسای دانشگاه ها، از واحدهای فناور در فراوری محصول موثر در مقابله با کرونا حمایت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید