نجات جان بیماران با حسگر پوشیدنی کاغذی

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، پژوهشگران دانشگاه پردیو(Purdue University) ایالات متحده آمریکا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک حسگر پوشیدنی ارزان و قابل اطمینان شده اند که می تواند جان بیماران را نجات دهد.

نجات جان بیماران با حسگر پوشیدنی کاغذی

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران دانشگاه پردیو موفق به ایجاد یک حسگر پوشیدنی موسوم به برچسب هوشمند(smart sticker) شده اند که بیماران می توانند به راحتی از این برچسب در خانه برای کنترل وضعیت سلامتی خود استفاده نمایند.

این برچسب های هوشمند جدید، عمدتا از سلولز ساخته شده اند و این بدین معنا است که آنها بسیار ارزان بوده و کاربردهای متنوعی دارند.

رامسس مارتینز(Ramses Martinez)، استاد دانشکده مهندسی صنایع و مهندسی پزشکی دانشگاه پردیو گفت: این نخستین بار است که دستگاه های الکترونیکی پوشیدنی را توسعه داده ایم که به راحتی می توان آنها را به پوست چسباند. به منظور کاهش هزینه پزشکی، این حسگر پوشیدنی از کاغذ ساخته شده است.

این برچسب های هوشمند در چه مواردی کاربرد دارند؟

هدف از توسعه این برچسب هوشمند، نظارت بر سلامت جسمی بیماران بوده تا در مواقع ضروری به آنها هشدار داده گردد.

متخصصان بهداشت نیز می توانند از این فناوری برای نظارت بر سلامت بیماران استفاده نمایند. ورزشکاران نیز می توانند از فناوری مذکور برای نظارت بر عملکرد خود در طول ورزش استفاده نمایند.

از آنجایی که این فناوری سازگار با محیط زیست است، می توان آنها را به منظور نظارت بر الگوهای خواب بیماران، بر روی اندام های داخلی آنها قرار داد.

فرایند فراوری سنتی الکترون های اپیدرمیک(epidermal electronics) بسیار پیچیده و هزینه بر است اما اکنون برچسب های هوشمندی که پژوهشگران دانشگاه پردیو توسعه داده اند، طراحی بسیار ساده ای دارند و هزینه فراوری آن نیز بسیار کم بوده است.

نحوه استفاده از برچسب های هوشمند

برچسب های مذکور یک شکل مارپیچی داشته و بسیار نازک هستند. آنها می بایست بر روی پوست افراد قرار گیرند.

به دلیل اینکه در ساخت این برچسب ها از سلولز استفاده شده، آنها بسیار به خیس شدن حساس هستند و از آنجایی که انسان ها تعریق دارند بنابراین پژوهشگران آن را به گونه ای طراحی نموده اند که آب گریز(hydrophobic) باشد. به همین منظور پژوهشگران یک پوشش مولکولی ویژه برای این برچسب ها طراحی کردند که برای دفع آب، روغن، گرد و غبار و میکروب ها طراحی شده است.

این مطالعه در مجله ACS Advanced Materials and Interfaces منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نجات جان بیماران با حسگر پوشیدنی کاغذی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نجات جان بیماران با حسگر پوشیدنی کاغذی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید