کاهش سطح آب دریاچه اوان، تهدید نیست

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، مدیرکل محیط زیست استان قزوین گفت: پایین آمدن سطح آب دریاچه اوان یک امر طبیعی است و این اختلاف سطح، تهدیدی برای این دریاچه به شمار نمی رود.

کاهش سطح آب دریاچه اوان، تهدید نیست

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، حسن عباس نژاد در گفت وگو با ایرنا افزود: اگر این کاهش سطح دائمی باشد می توان گفت که یک خطر جدی این دریاچه را تهدید می کند اما تا به امروز هیچ گزارشی مبنی بر دائمی بودن پایین آمدن سطح آب این دریاچه دریافت نکرده ایم.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین شرح داد: چشمه ها و آب های زیر زمینی به دریاچه متصل هستند و ممکن است استفاده از این آب ها یکی از دلایل اصلی کاهش سطحی از این دریاچه باشد.

وی با اشاره به این که در فصل تابستان کاهش سطح آب دریاچه به بیشترین حد خود رسید که مجدد با بارش باران در فصل های دیگر این کاهش جبران شد، افزود: سطح آب دریاچه اوان رفته رفته بالا می رود و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

بخشدار الموت شرقی پیشتر اعلام کرده بود که میزان آب دریاچه اوان در الموت قزوین به نسبت سال های گذشته کاهش چشمگیری داشته که باید مورد توجه و پیگیری مسؤولان قرار گیرد.

احمد محمدی در نشست بررسی مسائل دریاچه اوان، گفته بود: متاسفانه میزان آب دریاچه اوان کم شده و تقریبا 12 متر از ساحل دریاچه کاهش یافته است.

وی با بیان این که اولویت استان باید حفظ دریاچه اوان باشد، گفت: از دهه 70 تا به امروز که ویلاسازی در اطراف دریاچه اوان شروع شد، هیچ نوع برنامه منسجمی برای حفظ و نگهداری این دریاچه زییا و گردشگرپذیر تدوین نشده است.

دریاچه اوان یکی از جاذبه های مهم گردشگری مهم استان قزوین در بخش الموت شرقی است.

این دریاچه در ارتفاع هزار و 800 متری از سطح دریا قرار گرفته و عمیق ترین بخش آن 5/7 متر عمق دارد.

بر اساس آخرین آمار، این دریاچه با بیش از 70 هزار مترمربع مساحت از محیط پیرامونی خود آبی دریافت نمی کند و تنها منبع تغذیه آن چشمه های زلال کف خود دریاچه است.

منبع: همشهری آنلاین

به "کاهش سطح آب دریاچه اوان، تهدید نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش سطح آب دریاچه اوان، تهدید نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید