اجرای مکان یابی مدارس از ابتدای سال 1400

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به فرایند پیشرفت اجرای طرح مکان یابی مدارس و فضاهای آموزشی گفت: دستورالعمل مکان یابی مدارس به تایید سازمان برنامه و بودجه رسیده و از ابتدای سال 1400 لازم الاجراست.

اجرای مکان یابی مدارس از ابتدای سال 1400

مهراله رخشانی مهر در گفت و گو با وبلاگ توسعه دهنده ها، با اشاره به بسته تحولی این سازمان تحت عنوان مکان یابی مدارس اظهار کرد: برای سال تحصیلی جاری دو بسته تحولی آجر به آجر و مکان یابی مدارس در دستورکار سازمان نوسازی مدارس نهاده شد که هر دو به خوبی پیش می فرایند.

وی اضافه کرد: دستورالعمل مکان یابی مدارس به تایید سازمان برنامه و بودجه هم رسیده و نشریه ضابطه مکان یابی و بازتخصیص فضاهای آموزشی تحت عنوان ضابطه شماره 827 تهیه، از سوی سازمان برنامه و بودجه تصویب و ابلاغ شده است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با بیان اینکه این مصوبه از ابتدای سال 1400 لازم الاجراست گفت: باید در فاز دوم نرم افزاری تهیه می کردیم که اکنون آماده شده است. در گام بعدی پایلوت طرح در چندمنطقه لازم بود تا بتوانیم اطلاعات به دست آمده را وارد سامانه کنیم. در حال حاضر پایلوت نیز انجام و اطلاعات ثبت شده است.

رخشانی مهر ادامه داد: در مرحله بعدی باید اطلاعات مربوط به تمام مناطق کشور را وارد سامانه کنیم. برای ورود اطلاعات نیازمند دریافت اطلاعاتی از سوی دستگاه های اجرایی دیگر و همین طور ادارات کل آموزش و پرورش استان ها هستیم. فعلا استانهای سمنان، خراسان شمالی و زنجان در حال اجرا این کار هستند و کار به تدریج جلو می رود.

وی با بیان اینکه مطالعات جمعیت شناسی پیرامون این طرح ضرورت دارد که اگر از سوی دستگاه های ذیربط اجرا شده باشد؛ اطلاعات جمع آوری می شوند و اگر انجام نشده باشد باید خومان این کار را انجام دهیم گفت: شرایط موجود مدارس نیز باید در سامانه لحاظ گردد.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور درباره مزیت ها و خاتمه اجرای این طرح نیز شرح داد و گفت: اگر بخواهیم در زمینی مدرسه ای بسازیم سامانه به ما اعلام می نماید که این زمین قابلیت ساخت مدرسه را دارد یا خیر. آیا روی گسل زلزله واقع شده است یا خیر؟. همچنین نشان می دهد که ساخت مدرسه در آن محل باعث خالی شدن مدرسه مجاور نگردد یا به جمعیت مدرسه مجاور آسیب نمی زند. همچنین کیفیت مکان را آنالیز و اعلام می نماید که آیا اصلا ساخت مدرسه در آن محل لازم هست یا ممکن است پنج سال دیگر جمعیت مهاجرت نمایند و مدرسه خالی از دانش آموز بماند؟.

رخشانی مهر اضافه کرد: سامانه مکان یابی مدارس همچنین به شرایط موجود در بازتخصیص فضاها یاری می نماید. به عنوان مثال ممکن است به ما بگوید جای مدرسه دخترانه را با مدرسه پسرانه عوض کنید تا مشکل تراکم حل گردد و نیازی به ساخت مدرسه جدید نباشد. یا اینکه اگر جای مدرسه ابتدایی را با متوسطه عوض کنیم نیازی به ساخت مدرسه جدید نباشد. علاوه بر اینها سامانه مکان یابی مدارس اولویت های ساخت و احداث مدارس جدید و مدارس نیازمند تخریب و بازسازی را هم نشان می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اجرای مکان یابی مدارس از ابتدای سال 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای مکان یابی مدارس از ابتدای سال 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید