روش جدید کلاهبرداری تلفنی، از جا زدن خود به نام پزشک تا برنده شدن سفر حج

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، محققان در پژوهشی اقسام مختلف کلاهبرداری تلفنی را بیان نموده اند و معتقدند انتصاب قضات دارای تحصیلات دانشگاهی در زمینه علوم رایانه ای می تواند بر عوامل موثر بر کشف جرم کلاهبرداری تلفنی به شیوه کارت به کارت تاثیرگذار باشد.

روش جدید کلاهبرداری تلفنی، از جا زدن خود به نام پزشک تا برنده شدن سفر حج

به گزارش، در سال های اخیر، در میان جرایم علیه اموال و مالکیت هیچ جرمی به اندازه کلاهبرداری از تنوع و پیچیدگی برخوردار نبوده و دچار تغییر و تحول نشده است. عوامل متعددی در میان افراد جامعه و در زمینه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، حقوقی و اداری وجود دارد که فرصت های ارتکاب کلاهبرداری تلفنی به شیوه کارت به کارت را فراهم نموده و تسهیل می سازد. محققان در پژوهشی با عنوان آنالیز عوامل بر کشف جرم کلاهبرداری تلفنی به شیوه کارت به کارت این موضوع را آنالیز نموده اند.

در این پژوهش که توسط غلامحسین بیابانی، استادیار گروه کشف علمی جرایم دانشگاه علوم انتظامی امین و علیرضا عبداللهی، کارشناس ارشد کشف علمی جرایم دانشگاه علوم انتظامی امین اجرا شده، آمده است: از زمان ظهور جرم کلاهبرداری تلفنی به شیوه کارت به کارت در اواخر سال 1388 تا به امروز، این جرم سیر تحولی را طی نموده است که این تحولات را می توان در شاخصه های تنوع شیوه های ارتکاب، اهداف، انتخاب قربانیان و ... مشاهده کرد. به نحوی که جرم کلاهبرداری تلفنی به مرور زمان شکل متنوع تر و جالب تری به خود گرفته و نسل به نسل و گام به گام با پیشرفت و ارتقای فناوری رایانه ای و ارتباطات، صورت کامل تری یافته است.

نویسندگان این مقاله معتقدند مجموعا کلاهبرداری تلفنی را می توان بر 20 قسم دسته بندی کرد که در ذیل هر قسم انواع دیگری قرار گرفته است. این شگرد ها عبارتند از: برنده شدن سفر حج و عتبات عالیات، برنده شدن در قرعه کشی شرکت همراه اول و ایرانسل، برنده شدن از طرف شبکه رادیو جوان و معارف، برنده شدن در جشنواره پدیده شاندیز، تقلید صدا و اظهار وقوع تصادف یکی از اعضا به خانواده ها، نداشتن بدهی و پرداخت به موقع قبوض تلفن همراه از جمله شگرد هایی هستند که مخاطبان آن ها افراد عادی جامعه اند.

در این پژوهش آمده است: طرح تعویض تابلو های دانشگاه های پزشکی و نهاد های دولتی در برابر قواره جدید، انتخاب وکیل و پرداخت حق الوکاله جهت آزادی زندانیان، امور اقتصادی بیمارستان ها و شرکت ها به بهانه واریز اشتباه، معرفی به عنوان دکتر معالج، تقلید صدا و درخواست فوری واریز وجه، فروش دارو های گرانقیمت و کمیاب، مسافر آژانس، امور خیریه و نیکوکاری بابت آزادی و حمایت از زندانیان، خرید کالا و خودرو، سفارش غذا، ممیز اقتصادیاتی، ویزیت جمعی پرسنل شرکت ها و نهاد های دولتی، خبرنگار نشریات و صداوسیما و معاینه حیوانات از دیگر شگرد های تبهکاران برای کلاهبرداری است.

پژوهش حاضر از نظر نوع و هدف کاربردی و از نظر روش و ماهیت توصیفی- تحلیلی از نوع پیمایشی است. جامعه آماری شامل دو طیف افسران پلیس آگاهی با سابقه فعالیت در معاونت و تیم های مبارزه با جعل و کلاهبرداری فاتب یا ناجا و قضاوت دادسرا و و کلا جمعا به تعداد 80 نفر است که به صورت کل شمار انتخاب شده اند.

تعداد 56 نفر از پاسخگویان را ماموران آگاهی و 24 نفر را مقامات قضایی به خود اختصاص داده اند. همچنین تعداد 13 نفر از ماموران آگاهی، افسر جزء، 42 نفر افسر ارشد و یک نفر سردار بوده اند.

محققان می گویند: در پژوهش حاضر که با هدف آنالیز عوامل موثر بر کشف جرم کلاهبرداری تلفنی به شیوه کارت به کارت انجام شده است، چهار اصل شامل 1- توانمندی کارآگاهان 2- تجهیزات سازمانی 3- تعامل پلیس با مقامات قضایی و 4- آشنایی مقامات قضایی با مبانی فنی و حقوقی جرایم رایانه ای که همگی از بعد عملی و کاربردی هستند شناسایی و مشخص شدند.

در این مقاله که برگرفته از یکی از خاتمه نامه های مقطع کارشناسی ارشد رشته کشف جرایم دانشکده اطلاعات و آگاهی دانشگاه علوم انتظامی امین است، آمده است: در بین مصادیق و شاخص های تعریف شده برای هریک از عوامل فوق، در مورد عامل آشنایی مقامات قضایی با مبانی فنی و حقوقی جرایم رایانه ای عوامل آشنایی مقامات قضایی با شگرد های ارتکاب پولشویی در کلاهبرداری تلفنی و انتصاب قضات دارای تحصیلات دانشگاهی در زمینه علوم رایانه ای بیشترین تاثیر را در این زمینه داشته اند.

این پژوهش در چهل وهفتمین شماره فصلنامه علمی کارآگاه منتشر شده است.

منبع:ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "روش جدید کلاهبرداری تلفنی، از جا زدن خود به نام پزشک تا برنده شدن سفر حج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش جدید کلاهبرداری تلفنی، از جا زدن خود به نام پزشک تا برنده شدن سفر حج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید