کابوس پای دار قالی

به گزارش وبلاگ توسعه دهنده ها، قالیبافی، هنر است و با کمترین هزینه شغلی با ارزش افزوده زیاد ایجاد می شود اما این روزها قالیباف و استادکار با کابوس فروش و عرضه محصول روبه رو هستند چرا اگر فروش و صادرات فرش از رونق بیفتد بافت قالی هر روز کمتر و کمتر می شود.

کابوس پای دار قالی

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ توسعه دهنده ها، تار و پودها با یکدیگر گره می خورند تا نقش و طرحی رنگین آفریده شود که چشم هر بیننده را نوازش می دهد. بافندگانی که اکثر اوقات خود را صرف آفرینش این نقش ها می کنند.

آسیب های جسمی بافندگان فرش را تهدید می کند که به مرور زمان چشم، ذهن، دست ها و کمر آنها را درگیر می کند بنابراین حمایت های بیمه ای از آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این در حالی است که بسکمک از بافندگان از دستمزد کافی نیز بی بهره هستند.

به منظور آشنایی بیشتر با حقوق تولیدکنندگان فرش و مسائل موجود در راستا فرش دستباف با رضا بلندیان، رئیس اتحادیه بافندگان، تولید و فروش فرش دستباف استان قم به گفت وگو پرداختیم.

چه تعداد قالیباف اکنون بیمه هستند؟

اکنون جمعیت بیمه شده قالیباف به 6 هزار نفر رسیده است. کسانی که بخواهند بیمه شوند با مشکل روبرو هستند و نمی توانند بیمه شوند و این امر یکی از مسائل بافندگان قالی است.

دستمزد قالیبافان بر چه اساس مشخص می شود؟

دستمزد قالیباف فرآیندی دارد که در شورای مشخص دستمزد متشکل از کمیته فنی اتحادیه فرش دستباف مشخص می شود. خرید و فروش فرش به عنوان اصل مهم در مشخص دستمزدها است و بر اساس متوسط قیمت فروش برای دستمزد قالیبافان تصمیم گیری می شود.

کیفیت، طرح، بافت فرش و مدت زمان بافت از جمله مواردی است که برای دستمزد قالیبافان در نظر گرفته می شود و کمیته فنی اتحادیه فرش مشخص دستمزد را به عنوان شورای دستمزد انجام می دهد.

به طور معمول اکثر پرداخت حق الزحمه قالیبافان باید نقدی پرداخت شود ولی رکود، وضعیت بازار و افزایش نرخ دلار روی پرداخت ها تأثیر گذاشته و صادرات فرش به بسکمک از کشورها محدود شده است.

اکنون صادرات فرش کاهش پیدا کرده و استاد کاران با تنگنای فروش روبرو هستند بنابراین در پرداخت ها توافق می کنند که مبلغی به صورت نقد و مبلغی به صورت اقساط پرداخت کنند.

اگر استاد کار نقدینگی داشته باشد زودتر دستمزدها را تسویه و پرداخت می کند و اگر نقدینگی نداشته باشد مقداری نقد و مقداری قسطی پرداخت دستمزد را انجام می دهد.

دستمزد بافندگان چندان تابع تورم یا قانون کار نیست. به عنوان مثال در سال 93 حدود 70 درصد دستمزدها افزایش پیدا کرد.

رکود در بازار، فروش قالی ها را با مشکل روبرو کرد و این امر سبب شد استادکاران حتی برخی اوقات قالی های خود را پایین تر از قیمت تمام شده می فروختند. اگر با برپایی نمایشگاه ها فروش و بازار بهتر باشد با تغییر و تحول و فروش سعی می شود دستمزدها بالا رود بنابراین تابع بازار هستیم و اگر فروش بهتر شود مزد را بالا می بریم.

آنچه مسلم است اگر در بازار رکود ایجاد شود منجر می شود قالی را نخرند و این امر بر دستمزدهای قالیبافان تأثیرگذار است.

آیا بین دستمزد تولیدکننده و فرشی که برای فروش عرضه می شود، استاندارد وجود دارد؟

استانداردی در فروش فرش نیست. در زمینه فرش ابریشم قم نیز به خاطر تنوع رنگ و طرح نمی توان قیمت دقیق را اظهار داشت زیرا قیمت بر اساس واحدها و رنگ ها تفاوت دارد.

شغل قالیبافی چه عوارضی دارد که ضرورت وجود بیمه برای قالیبافان را بیشتر می کند؟

هر شغلی عوارض خود را دارد، قالیبافی نیز برای چشم، دست و کمر عوارض خاصی دارد بنابراین بیمه برای قالیبافان لازم است. اگر بودجه بیشتری به این امر اختصاص پیدا کند تأمین اجتماعی می تواند تعداد نفرات بیشتری را بیمه کند.

قالیبافی، هنر است و با کمترین هزینه شغلی با ارزش افزوده زیاد ایجاد می شود. اگر دولت و مردم کمک کنند و بازار جدید ایجاد کنیم این شغل بی دردسرترین شغل برای دولت است.

اکنون ابریشم وارداتی است. اگر حمایت کنند می توان ابریشم داخلی تولید و کیفیت را افزایش داد. اگر برای احیا و فعال کردن کارخانه تولید ابریشم مساعدت شود و ابریشم خوب در اختیار بافندگان قرار گیرد؛ کمک به تولید فرش ابریشم است.

فرش قم از چه جایگاهی برخوردار است؟

فرش ابریشم قم بهترین فرش دنیا است و می توان اظهار داشت فرش ابریشم در دنیا با نام قم شناخته می شود ولی سابقه تولید فرش در تبریز، کاشان و اصفهان با توجه به قدمت حرف اول را می زند.

منبع : فارس

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "کابوس پای دار قالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کابوس پای دار قالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید